Aspirin je lékem i pro rostliny: Odstraní plíseň z květináče, vyžene škůdce a podpoří růst

Aspirin patří mezi nejběžněji prodávaná léčiva. Je však možné z něj udělat i velmi zdravou zálivku pro rostliny a stimulovat tak jejich růst.

Prádlo bude zářivě bílé, dopomohou mu k tomu levné tabletky Aspirinu i Zdroj fotografie: Daniel Case / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pomocí léků a doplňků stravy se snažíte být fit, vymanit se z nachlazení, nebo doplnit látky, které jsou pro správné fungování organismu stěžejní, ale i z pestré stravy je jen těžko získáváte. Každá domácí lékárnička nejspíš obsahuje různé farmaceutické výrobky, a jistě mezi nimi nechybí ani Aspirin. Ten se používá primárně při nachlazení, bolestech, křečích a na snížení teploty. Věděli jste ale, že připravením jednoduché zálivky, která Aspirin obsahuje, můžete příznivě ovlivnit růst a zdraví rostlin a květin?

Proč Aspirin pozitivně ovlivňuje růst rostlin

Aspirin je nejčastěji prodávaným lékem a často bývá obohacen například o vitamin C, aby v případě nachlazení podpořil imunitu těla. Základní složkou ale je kyselina acetylsalicylová, derivát kyseliny salicylové, která dělá rostlinu odolnou vůči škůdcům a plísním. Tato kyselina stimuluje růst celé rostliny včetně kořenového systému a podporuje ji v absorbování živin a vody. Posiluje také celý proces fotosyntézy.

Tabletky v ruce, sklenice s vodou iZdroj fotografie: Piqsels

Při konzumaci tabletek se vždy řiďte příbalovým letákem a chcete-li jej podávat dětem, vždy se poraďte s lékařem, nebo lékárníkem. Aspirin by se měl podávat jedincům starším 16 let, u mladších dětí může způsobovat Reyův syndrom. Jedná se o vzácnou poruchu, která může způsobit selhání jater, hromadění toxických látek v těle a následné selhávání dalších důležitých orgánů.

Jak připravit aspirinovou zálivku pro rostliny

Příprava je více než jednoduchá. Jednu 250 mg tabletku Aspirinu nadrťte a nechte rozpustit v litru vlažné vody. Voda na zalévání by měla být vždy odstátá. Zalévejte takto přibližně každé 2 měsíce. Tuto zálivku ocení především lilie, orchideje, vánoční kaktus, nebo zamiokulas. Po zalití budou ve výrazně lepší kondici, lépe porostou a pokvetou a budou odolné proti škůdcům. Tuto zálivku je možné aplikovat na pokojové i balkonové rostliny.

Na jaké potíže aspirin používáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články