Své okurky velmi dobře vyživíte i tím, co najdete doma. Skvěle se vám k tomu bude hodit třeba nepotřebný odpad z kuchyně.
Okurky, které patří do čeledi Cucurbitaceae, kam se řadí také melouny a dýně, jsou nejen oblíbenou kulinářskou zeleninou, ale mají také zajímavé botanické vlastnosti. Tyto liány se pěstují převážně pro své jedlé plody. Okurkám se daří v úrodné, dobře propustné půdě dobře udržované zahrady a ke svému růstu potřebují dostatek slunečního světla a pravidelnou zálivku, jak radí web NašeZahrada.
Ochrání i vaši zahradu
Jednou z méně známých skutečností o okurkách je jejich schopnost přirozeně odrazovat škůdce. Produkují totiž chemickou látku známou jako cucurbitacin, která odpuzuje různé zahradní škůdce. Tuto vlastnost lze na zahradě využít k udržení zdravé rovnováhy, aniž by bylo nutné používat drsné chemické pesticidy. Pokud je rozmixujete s vodou a použijete výsledný roztok jako postřik, zaženete podle webu TakToJeNášSvět třeba molice a mšice.
Okurky vyživí slupky z cibule
Pokud si chcete pojistit báječnou úrodu těchto plodů, měli byste jim právě teď věnovat zvláštní pozornost. Hnojivo ze slupek cibule ji dodá všechny potřebné živiny a vás nebude stát prakticky nic. Stačí přes noc namočit tři hrsti slupek cibule do jednoho litru vody. Ráno tekutinu rozmixujte, přilijte k ní další litr vody a použijte jako zálivku (vystačí na dvě vzrostlé rostliny). Hnojení zopakujte ještě jednou po 3 týdnech a budete mít vystaráno. A skvěle může pomoci i jednoduchý medový postřik, jak už Chalupáři-Zahrádkáři otestovali dříve.
Sklizeň a skladování okurek
Okurky sklízejte, když jsou středně velké, abyste zajistili jejich chuť a strukturu. Příliš velké kusy mohou zhořknout a mít tvrdou slupku. Sklizené okurky skladujte v chladničce, aby si zachovaly čerstvost. Zabalte je do vlhké utěrky nebo je uložte do perforovaného plastového sáčku, abyste zabránili jejich vysušení.
Využijte záhon po okurkách
Pakliže je s okurkami ve vaší zahradě definitivně amen, vytrhejte rostliny ze země a záhon zryjte. Zbytky rostlin raději nedávejte na kompost, riskujete tak šíření plísní (to samé platí později i pro rajčata). Uvolněný záhon nenechávejte prázdný. Buď vysejte zelené hnojení, které půdu obohatí o dusík a další látky, nebo ho ještě zkuste využít pro pěstování rychle rostoucí zeleniny – hrášku (pokud nestihne dozrát, zaryjte ho, poslouží taktéž jako zelené hnojení), ředkviček, kadeřavých salátů, kozlíčku polníčku nebo rukoly.