Sůl je nejen kulinářskou nezbytností, ale také spojencem zahradních nadšenců. Poradí si třeba i s tvrdohlavým pařezem.
Máte na zahradě starý pařez, který vám překáží nebo kazí výhled? Tak si vyhrňte rukávy, protože dnes se naučíte, jak ho snadno a rychle odstranit – a to pouze s použitím obyčejné kuchyňské soli! Nic jiného opravdu nebude třeba.
Proč sůl? Funguje totiž skvěle
Sůl, neboli chlorid sodný, neslouží jen k dochucování hranolek. Tento skromný kuchyňský pomocník je silnou zbraní také na zahradě, jak píše web ArchitecturalDigest, a to zejména pokud jde o řešení otravných pařezů. Metoda je jednoduchá, šetrná k životnímu prostředí a nevyžaduje, abyste se zapotili nebo vyčerpali veškerý zůstatek na svém bankovním účtu.
Jak odstranit pařez solí
Než necháte sůl čarovat, musíte si zahrát tak trochu na zubaře. Vezměte vrtačku a připravte se na vyvrtání několika hlubokých děr do dřeva. Představte si to jako vytváření miniaturních sopečných kráterů. Počet a hloubka těchto otvorů bude záviset na velikosti a houževnatosti pařezu, ale snažte se o hloubku alespoň 15 cm, jak radí web ThisOldHouse.
Jakmile váš pařez vypadá jako rýhovaný hřib, je čas tyto otvory vyplnit. Vysypte je solí a nešetřete s ní. Čím více, tím lépe, protože sůl musí proniknout hluboko, aby destabilizovala strukturu dřeva a přilákala mikroby milující vlhkost. Po důkladném nasolení vše zasypte zeminou, aby veškerá vlhkost zůstala uvnitř. Pokud chcete celý proces extra urychlit, obalte vše ještě plastovou fólií nebo plachtou. Vytvoříte tak miniaturní skleníkový efekt, který urychlí proces rozkladu.
Jak to vlastně funguje
Když se sůl dostane do systému pařezu, působí zpočátku jako dehydratační činidlo a vytahuje ze dřeva vlhkost. Může to znít kontraproduktivně, ale suché dřevo se ve skutečnosti rozkládá rychleji, když je znovu vystaveno povětrnostním vlivům. Kromě toho sůl přerušuje příjem vody do pařezu, čímž ho vlastně vyhladoví k smrti. Časem se tak vytvoří prostředí vhodné pro houby a bakterie, které dřevo přirozeně rozloží. Do pár týdnů až měsíců tak budete mít hotovo. Ještě rychlejší pak bude dusičnan amonný, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.