Odstranění pařezu snadno, bez těžké techniky: S trochou šikovnosti postačí obyčejný zapalovač

Pařez po pokáceném stromu nemusíte namáhavě likvidovat. Místo únavného kopání nebo užití chemie ho naopak ještě můžete využít.

i Zdroj fotografie: Salt19.LLC / Kondorless / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zná to skoro každý zahradník. Museli jste pokácet strom a zbyl po něm pařez. Ten někdy může posloužit jako zajímavá dekorace, pokud do něj zasadíte květiny nebo na něj položíte květináč. Pokud vám ale skutečně překáží a chcete vykopat, počítejte s tím, že to není nic jednoduchého, obzvlášť jde-li o pařez vlašského ořešáku nebo slivoně. Čekání na přirozený rozklad se zase může táhnout roky. Pařez ale můžete zlikvidovat ekologickou cestou a bez velké námahy.

Udělejte si z pařezu táborák

Pokud jste káceli spíše menší strom, po kterém nezbyl obrovský pařez, můžete ho vypálit. Počkejte několik měsíců, až dřevo proschne, jinak by nemuselo dobře hořet. Na povrchu pařezu proveďte motorovou pilou řezy, tak abyste vytvořili vzor paprsků kola. Polijte dřevo podpalovačem a zapalte. Počítejte s tím, že pařez bude hořet docela dlouho. Můžete toho využít – pokud budete polévat podpalovačem na gril, můžete si udělat táborák a nad ohněm něco dobrého opéct.

Pařez se dá zkompostovat

Dalším způsobem, jak se pařezu zbavit bez kopání, je jeho zkompostování. Povrch pařezu narušte tím, že ho hustě prořežete motorovou pilou nebo rozsekáte sekyrou. Poté pilou proveďte pár hlubších příčných řezů nebo vyvrtejte vrtačkou otvory. Pařez hustě posypejte kompostem, trávou, zetlelým listím nebo jiným organickým materiálem. Zapracujte ho do všech vytvořených otvorů a řezů. Pro zrychlení procesu rozkladu můžete použít některý z urychlovačů kompostu dostupných na trhu.

Pařez a plodnice hlívy iZdroj fotografie: Depositphotos

Vypěstujte si houby

Pokud patříte mezi milovníky hub, je pro vás třetí metoda tou pravou, ačkoliv pařez nezmizí ze zahrady hned. Vhodné jsou v tomto případě ořešáky, ovocné a jiné listnaté stromy. Vypěstujte si na nich některou z dřevokazných hub. Patří mezi ně různé druhy hlívy, Jidášovo ucho, opěnky nebo houževnatec známý jako šiitake. Dřevokazné houby jsou nejen chutné, ale také skvěle posilují imunitu. Vydrží na pařezu plodit až několik let a budete si moct být jistí jejich biokvalitou.

Návod, jak naočkovat kmen hlívou

Jak se v zahradě zbavujete pařezů z pokácených stromů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články