Proč zahradníci sypou skořici do květináčů: Chrání před plísněmi, nemocemi i škůdci

Pokud vás trápí plísně v květináči, pak sáhněte po oblíbeném kuchyňském koření. Má totiž skvělé antifungicidní vlastnosti.

Přírodní hnojivo pro pokojové rostliny: Po lžíci skořice se bude dařit každé rostlině i Zdroj fotografie: Alabama Extension / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Růst plísní v květináčích je obvykle způsoben nadměrnou vlhkostí půdy, která se často zhoršuje špatným větráním nebo přemokřením, jak informuje web AbecedaZahrady. Na takovém místě se potom spory plísní, které jsou přirozeně přítomné ve vzduchu, velmi snadno uchytí.

Jak rozpoznat výskyt plísně

Plísně se obvykle projevují jako bílá nebo šedavá rozmazaná vrstva na povrchu půdy,  jak informuje web iReceptář. Ačkoli nemusí rostlině bezprostředně ublížit, časem může snížit její vitalitu tím, že brání fotosyntéze a může vést k hnilobě kořenů.

Bobkový list a skořice: Levná koření, která fungují perfektně jako hnojivo pro téměř všechny druhy rostlin

Aby vám radost z pokojových rostlin už nikdy nezkazila plíseň, sáhněte po osvědčené skořici. Poradí si s ní na jedničku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám radost z pokojových rostlin už nikdy nezkazila plíseň, sáhněte po osvědčené skořici. Poradí si s ní na jedničku

Na plíseň platí skořice

Skořice je známá nejen pro své aromatické, ale také pro své antimikrobiální vlastnosti. Obsahuje totiž cinnamaldehyd, sloučeninu, která působí jako přírodní fungicid. A jak tohle koření aplikovat? Mně se osvědčil tento postup. Nejdřív opatrně odstraňte vrchní vrstvu půdy, kde je plíseň viditelná pouhým okem.

Povrch zbývající půdy poté posypte tenkou vrstvou mleté skořice. Dbejte na rovnoměrné pokrytí, abyste se účinně zaměřili na všechna potenciální ohniska. Pro průběžnou prevenci aplikujte skořici na povrch půdy každých několik týdnů, a to zejména ve vlhkém období.

Cejlonská, nebo kassie? Víte, jakou skořici kupujete, nebo se nevědomky připravujete o skutečný zážitek?

Skořice dokáže nejen ochutit pokrmy, ale pomůže i s dezinfekcí půdy iZdroj fotografie: Pixabay
Skořice dokáže nejen ochutit pokrmy, ale pomůže i s dezinfekcí půdy.

Další tipy pro prevenci plísní u pokojových rostlin

Zlepšete cirkulaci vzduchu kolem rostlin tím, že je umístíte do dobře větraných prostor nebo použijete malý ventilátor, který bude jemně pohybovat vzduchem kolem nich. A dejte pozor i na zálivkuPřemokření je hlavní příčinou vzniku plísní. Zalévejte rostliny pouze tehdy, když je horní centimetr půdy na dotek suchý,“ radí květinářka Jitka N. z Olomouce.

Při přesazování používejte čerstvou sterilní směs, abyste omezili vnášení spor plísní z kontaminované zeminy zpět ke zdravým rostlinám a dbejte na to, aby květináče měly dostatečné velké odtokové otvory. A skořici můžete použít i jako skvělé hnojivo, jak Chalupáři-Zahrádkáři nedávno podrobně informovali.

Jak proti plísni v květináči bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články