Spathiphyllum, běžně známé jako toulcovka, je elegantní a nenáročná pokojová rostlina, které se v interiéru daří s minimální péčí.
Toulcovka je mezi milovníky pokojových rostlin velmi oblíbená. Abyste ji však udrželi v optimální kondici a podpořili její krásné květy, je důležité porozumět jejím základním potřebám, ideálním postupům péče a nejvhodnější době pro řez.
Optimální umístění pro toulcovku
Toulcovka je známá svou schopností přizpůsobit se mnoha různým podmínkám. Nemusí být umístěna pod přímým slunečním světlem, takže je skvělou volbou do domácností nebo kanceláří se středním osvětlením. Pro podporu růstu a kvetení je ideální světlé, nepřímo osvětlené místo, ale vyhněte se umístění přímo na okenní parapet orientovaný na jih nebo západ, protože nadměrné sluneční světlo může její křehké listy spálit. Ideální jsou okna orientovaná na sever.
Jak na správnou zálivku
Tato půvabná rostlina je poměrně nenáročná i pokud jde o zalévání, jak píše web Almanac. Má ráda stálou vlhkost, proto se snažte udržovat půdu lehce vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou. Přemokření může způsobit hnilobu, která je pro tuhle krasavici úplně největší hrozbou (mnohem lépe snáší přísušky). Nejlepší je proto nechat vrchní centimetr půdy před dalším zaléváním docela vyschnout.
Pokud vám toulcovka začne opadávat nebo se listy zdají zvadlé, je to jasné znamení, že má žízeň. Pokud si toho všimnete, nepropadejte panice, protože rostlina je pozoruhodně odolná. Hluboká zálivka ji často dokáže oživit během několika hodin, takže bude opět vypadat zdravě a silně. Podpořit ji můžete i hnojivem z bobkového listu – ověřeno redakci Chalupáři-Zahrádkáři.
Kdy a jak stříhat toulcovku
Nejvhodnější doba pro prořezávání je podle webu Aumann´s během vegetačního období – na jaře, v létě a na začátku podzimu. V těchto obdobích je rostlina nejaktivnější a po prořezání se rychle zotaví. Při podzimním prořezu pak navíc dokáže rychle nasadit na květy.
- Vždy používejte ostré, sterilizované nůžky, abyste do rostliny nezanesli bakterie nebo choroby.
- Odumřelé, hnědé nebo zažloutlé listy u báze opatrně odstřihněte. Dávejte pozor, abyste nepoškodili zdravé listy nebo stonky.
- Pokud si všimnete slabých stonků nebo stonků vykazujících známky onemocnění (např. změna barvy nebo skvrny), odstřihněte je také, aby se problém nerozšířil do dalších částí rostliny.