1 lžíce levného prášku z kuchyně přiměje ke kvetení všechny trvalky, balkónovky a dokonce i keře

Krásná a pestrobarevné květy zaručí hnojení solí – je však třeba sáhnout po správném množství a optimálním druhu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojivo na bázi epsomské soli je opravdu účinné, a navíc dokáže být alternativou k chemickým produktům z obchodu. Toto řešení nestojí skoro nic a zamilují si ho všechny kvetoucí rostliny – nejvíce však hortenzie, muškáty, begónie, azalky a petúnie. Je však třeba postupovat podle návodu, jinak hrozí spíše přehnojení a tím i úhyn rostliny.

Hnojení květin epsomskou solí

Máte doma epsomskou sůl? Pokud ano, pak jednoduše rozmíchejte jednu lžíci v deseti litrech teplé vody (bude se pak lépe rozpouštět) a tuto tekutinu použijte jako zálivku na okrasné rostliny. Aplikujte ji vždy na vlhkou půdu, jinak hrozí poškození citlivých kořenů rostlin. A jak často zahrádku zalévat? Jednou za měsíc obvykle stačí – rostliny tak zásobíte hořčíkem, a ony se na oplátku obalí květy.

Hnojení květin kefírem

Pokud byste rádi měli své okrasné rostliny pestřejší a s více květy, můžete použít i obyčejný kefír. Jednoduše nařeďte 100 ml kefíru z obchodu v 1 litru převařené vody. Výsledným roztokem pak bez nutnosti jakéhokoli dalšího zásahu pohnojte své rostliny a květiny, a to vždy na vlhkou půdu. Kefír ovšem není tak výživný jako epsomská sůl, proto je nutné celou proceduru opakovat asi jednou za 3 týdny.

Pokud hnojíte již starší výsadbu, a nikoli balkonové rostliny či záhony s trvalkami, pak si pamatujte, že u velkých keřů musíte použít dávku 3 až 5 litrů na každý. A jestliže potřebujete opravdu silně podpořit kvetení svých rostlin, pak zřeďte 1 l kefíru v 10 l vody. Dodáte jim tak mnohem více živin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste ještě měli vědět

Hnojivo z kefíru ve slabším ředění (100 ml kefíru v 1 litru převařené vody) lze aplikovat i na listy. Zanechá na nich totiž téměř neviditelný tenký film, který rostlinu ochrání před různými škodlivými elementy – například před patogenními viry a bakteriemi. V takovém případě se ošetření vyplatí opakovat jednou týdně, či po každém dešti nebo silnější rose.

Více vás trápí škůdci? Pak byste měli vědět, že se proti nim skvěle osvědčuje i domácí česnekový postřik

Jaké okrasné keře a další rostliny pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články