Skořice dokáže podpořit růst i zdraví rostlin. Pomáhá i stimulovat kořeny a ničí plísně

Skořice, oblíbené kuchyňské koření, má mnohem více než jen kulinářské využití; je také účinným pomocníkem pro všechny zahrádkáře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Málokdo to ví, ale skořice není jen obyčejné koření. Ve skutečněji v ní najdete zásobárnu mnoha užitečných látek v čele s růstovými fytohormony, které mohou vašim milovaným zeleným společníkům pomoci s regenerací i lepší vitalitou. Její použití je přitom snadné, jak konstatuje OrchidWeb.

Jak s pomocí skořice lépe zakořeňovat rostliny

Navlhčete odříznutý konec rostlinného řízku a jemně jej ponořte do skořice, přičemž obalte pouze špičku. Poté vytvořte v půdě malou jamku a rostlinu do ní zasaďte. Můžete to udělat pomocí tužky nebo podobného nástroje – určitě stonek nezapichujte do půdy takříkajíc natvrdo, tím byste mohli užitečnou vrstvu skořice otřít. Skořice vám v tomto případě poslouží hned dvakrát – nejenže podporuje růst kořenů, ale také chrání řízek před houbovými infekcemi, které by ho mohly zahubit.

Ani si nevšimnete, že proletěli oknem: Potravinové moly odežene hřebíček a bobkový list

Na čerstvé rány nebo ořezané větve nasypte malé množství skořice. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, která odpuzuje houbové patogeny a podporuje hojení. iZdroj fotografie: Pixabay
Na čerstvé rány nebo ořezané větve nasypte malé množství skořice. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, která odpuzuje houbové patogeny a podporuje hojení.

Boj proti houbám a plísním

Pokojové rostliny se často stávají obětí růstu plísní, který se podle odborníků ze stránek  ColibriCompany velmi dobře daří na povrchu půdy. Potíže nastávají zejména ve chvíli, kdy je půda neustále vlhká a zároveň trochu podchlazená (často je proto tento jev k vidění u zimujících rostlin). Skořice může tyto problémy snadno léčit a jako bonus jim také předcházet.

Jak ji použít? Je to snadné. Stačí posypat vrchní vrstvu zeminy v květináči tenkou vrstvou skořicového prášku. Tím zabráníte tvorbě plísní a hub a patogeny, které tu už jsou, účinně zlikvidujete.

Bobkový list, zlepší zdraví rostlin a zrychlí růst

Bobkový list neslouží jen pro vaření, dá se využít jako kvalitní hnojivo

Použití skořice proti plísním iZdroj fotografie: Freepik
Díky svým antimikrobiálním, protiplísňovým a antioxidačním vlastnostem je skořice praktickým a ekologickým řešením běžných problémů na zahradě.

Použití skořice k ošetření ran

Řez nebo náhodné poškození rostlin může také otevřít cestu nebezpečným bakteriím a houbám, proto je nezbytné veškeré rány na rostlinách rychle ošetřit. A i tady vám skořice skvěle pomůže.

  • Na čerstvé rány nebo ořezané větve nasypte malé množství skořice. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, která odpuzuje houbové patogeny a podporuje hojení.
  • U rostlin postižených kořenovou hnilobou zkraťte postižené kořeny a zdravé zbývající části poprašte skořicí. Tento přístup pomáhá rostlině s regenerací a zároveň minimalizuje riziko dalšího hnití a infekce.

Jaké přírodní produkty používáte při péči o zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články