Bobkový list neslouží jen pro vaření, dá se využít jako kvalitní hnojivo

Kromě toho, že je bobkový list oblíbeným kořením v kuchyni, má také vlastnosti, které přispívají ke zlepšení půdy a podporují růst rostlin.

Bobkový list, zlepší zdraví rostlin a zrychlí růst i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bobkový list, pocházející z vavřínu (Laurus nobilis), je víc než jen kus obyčejné zeleně; jde doslova o zásobárnu živin a pokladnici vitamínů a minerálů. Je bohatý na vitaminy B, A a C, draslík, fosfor, železo, sodík, hořčík, vápník a zinek. Čerstvé listy navíc obsahují kyseliny octovou a mravenčí, což jsou sloučeniny, které na jiné rostliny působí jako katalyzátory růstu, kvetení a tvorby plodů.

Jak na hnojivo z bobkového listu

Nápad na hnojení bobkovým listem nám tentokrát do redakce poslala čtenářka Magdalena N. z Luhačovic. Namočením čtyř velkých bobkových listů do litru teplé vody, jejíž teplota se pohybuje těsně pod bodem varu (to proto, aby se v nich zachovaly všechny účinné látky), si připravuju účinné hnojivo opravdu jednoduše. Stačí nechat odvar přes noc vychladnout, pak přecedit a použít jako postřik nebo zálivku.“

A mouchy už se v domě neukáží: Účinný vyháněč je směs hřebíčku s bobkovým listem

Hodí se i kombinace živin

Jen samotný bobkový list však podle mých zkušenostní k výživě rostlin nestačí, protože zkrátka neobsahuje všechny potřebné látky. Já ho proto kombinuji s dřevěným popelem, který rostlinám nabízí i železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník a draslík. Do středně velkého květináče stačí přidat lžičku popela a vše zalít právě hnojivem z bobkového listu. Pokud budete vše každý měsíc opakovat, uvidíte, že vám vaše rostliny brzy poděkují.

Podle návodu z webu UdálostiExtra se také vyplatí spojit toto hnojení s cukrem. Jde prý o skvělý prostředek pro všechny rostliny, které potřebujete nakopnout k růstu a dodat jim vitalitu. Dva bobkové listy a půl lžičky cukru proto jednoduše povařte 5 minut v 1 litru vody a nechte odležet přes noc. Pak vše zřeďte vodou v poměru 1:1 a aplikujte jako zálivku.

Proč dávat bobkový list na topení iZdroj fotografie: Pixabay
Bobkový list je skvělým přírodním prostředkem, který lze využít nejen při vaření, ale také jako kvalitní hnojivo pro rostliny

Pomocník z domovského parapetu

Ale tuto šikovnou bylinku si můžete vypěstovat i doma. Klíčem k úspěchu je podle webu SnadnoBydlet napodobení středomořských podmínek, v nichž se vavřínu daří – jde především o dostatek světla, stálou vlhkost bez přemokření a ochranu před mrazem. Pokud tyto potřeby splníte, uvidíte, že vám poroste opravdu perfektně. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři psali o tom, že vám tato bylinka skvěle pomůže třeba i při údržbě WC.

Bobkový list a jak na jeho efektivní pěstování

Jaké jsou vaše osvědčené triky při aplikaci bobkového listu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články