Do záchodu vložte bobkový list, poradí si s nežádoucími pachy

Bobkový list obsahuje aromatické látky, které mohou zmírnit nepříjemné zápachy v toaletě. Stačí ho jen správně použít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemný zápach v koupelně je častým problémem mnoha domácností. Jedno přírodní a účinné řešení se přitom skrývá v jedné skromné bylince. Bobkový list, známý svou výraznou vůní a antibakteriálními vlastnostmi, se totiž může stát překvapivě účinným nástrojem pro udržení svěžesti nejenom na WC, ale prakticky kdekoliv.

Metoda látkového sáčku

Vezměte několik bobkových listů a vložte je do malého látkového sáčku. Ten poté zavěste v blízkosti toalety nebo umístěte na poličku. Pro maximalizaci vůně přidejte do sáčku další aromatické bylinky dle vlastního výběru. Nejlépe působí čerstvý bobkový list, který si opatříte snadno. Podle webu iReceptář totiž není pěstování bobkových listů vůbec obtížné. Vyžadují jen vhodné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Zavěšení svazku bobkových listů

Někteří lidé umísťují bobkové listy i do nádržky toalety (samozřejmě zavěšené na kusu provázku), takže svou jedinečnou vůni uvolňují při každém spláchnutí. A vyzkoušet můžete i čisticí roztok z bobkových listů a vody podle receptu naší čtenářky Radka N. z Bohumína. „Zalijte 5 až 6 bobkových listů s litrem vroucí vody, nechte vychladnout a poté nalijte přímo do toalety. Zbytky listů použijte k vytření toalety, čímž si zajistíte svěží a čistou koupelnu na dlouhou dobu.“

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Pálení bobkových listů

Potřebujete se zbavit silnějšího zápachu třeba po plísni? Pak v koupelně jednoduše spalte několik bobkových listů (nejlépe v kovové nádobě). Postarejte se o to, aby spíše doutnaly, než hořely plamenem. Tím se z nich uvolní výrazná vůně. Podle mých zkušeností je vážně silná, ale nemusí se líbit každému. Takže pozor na to. Mimochodem – tuto metodu doporučuje i známý web ToJeNápad. I podle něj funguje skvěle.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Freepik
Zavěšení bobkového listu kdekoliv na toaletě nebo jeho vložení do nádrže může pomoci eliminovat nežádoucí pachy

Při pálení bobkových listů ovšem vždy dbejte na požární bezpečnost. Používejte bezpečnou nádobu a nikdy nenechávejte doutnající listy bez dozoru. Zajistěte také, aby byl prostor dobře větraný, a buďte připraveni okamžitě uhasit případný nechtěný plamen. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také informovali o tom, jak bobkovým listem odpudit moly ve spíži, proč ho dávat pod rohožku nebo jak ho používat při údržbě toalety.

Jaké triky s bobkovými listy aplikujete v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články