Proč dávat bobkový list pod rohožku: Naše babičky věřily, že tím odeženou vše špatné

Dávat bobkový list pod rohožku bylo v některých kulturách považováno za způsob ochrany domácnosti a obyvatel před negativní energií nebo špatným osudem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list, který je proslulý svými kulinářskými schopnostmi, má v domácnosti mnohem širší význam. Podle starověkých pověstí a folklóru jde totiž o opravdu silný talisman a ochranný prvek, který dokáže do života vnést štěstí a rovnováhu.

Proč používat bobkový list

Podle tradice působí bobkový list umístěný u vchodových dveří jako štít, který chrání obyvatele před neštěstím, jak informuje web Detekt. Za velmi účinné se považuje zejména vložení bobkového listu pod rohožku. Slouží zde nejenom jako ochrana před negativitou a nepřízní osudu, ale věří se, že také přitahuje úspěch a štěstí.

  • Pro maximalizaci účinnosti se doporučuje umístit bobkový list pod rohožku během fáze ubývajícího Měsíce.
  • Pro maximální ochranný účinek je nejlepší takto umístit čtyři listy.

Bobkový list a skořice: Levná koření, která fungují perfektně jako hnojivo pro téměř všechny druhy rostlin

Význam v lidové tradici

Vavřín má význam již po staletí, je považován za výjimečnou rostlinu poskytující lidem ochranu před různými pohromami. Staří Řekové jej vysazovali před svými domy, aby odháněl blesky. Věřilo se také, že vlastnictví bobkových listů může zlepšit finanční situaci majitele. V současnosti jsou tyto listy spojovány s bohatstvím a prosperitou, někteří lidé je proto nosí v peněžence. Věří se také, že jejich umístění do kapes pomáhá plnit sny. „Paní, která se v Řecku starala o moje ubytování, měla bobkové listy všude.

Hodně mi o nich vyprávěla – do té doby jsem nevěděl, jak moc magické jsou,“ potvrzuje náš čtenář Hynek M. Z Chropyně. Mnozí lidé také věří, že vložení bobkového listu pod polštář v noci zajistí klidný a zdravý spánek a zažene nespavost. Podle pověry navíc bobkový list pod polštářem pomáhá prostřednictvím snů nalézt řešení různých problémů. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také informovali o tom, jak bobkovým listem odpudit moly ve spíži nebo jak ho používat při údržbě toalety.

bobkový list iZdroj fotografie: Freepik
Bobkový list byl v lidové tradici považován za symbol ochrany a často byl spojován s různými pověrami a lidovými přesvědčeními

Ve spojení s mandarinkou

Bioenergetici věří, že bobkové listy v sobě mají mimořádnou energii, kterou je však třeba pro maximální efektivitu aktivovat potíráním mandarinkovým olejem, jak informuje web VášeňvTebe. Pravý esenciální mandarinkový olej má však i jiné užitečné účinky:

  • Antiseptické vlastnosti: Díky svým antiseptickým vlastnostem může mandarinkový olej podporovat čistotu a zabíjet škodlivé bakterie. Já ho například přidávám do domácího čističe.
  • Uklidňující účinky: Mandarinkový olej má pověst uklidňujícího prvku. Jeho vůně může pomoci snižovat stres a úzkost a přispívat k relaxaci.
  • Podpora trávení: Mandarinkový olej se někdy používá k podpoře trávení a zmírnění zažívacích potíží.
Bobkový list: Uplatní se výborně v kuchyni, ale i v lékárničce

Jak proti negativním silám bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články