Aby vám rybíz zaplodil opravdu několikanásobně, musíte mu věnovat správnou péči co se řezu týče. Naštěstí je to docela jednoduché.
Pravidelné prořezávání pomáhá zabránit přerůstání, které může omezit proudění vzduchu a slunečního světla v keři. Jedním dechem také podporuje nový růst, který vede k větším a početnějším bobulím.
Proč je řez rybízu důležitý
„U rybízu, který má tendenci plodit na mladších větvích, je odstranění starších, méně produktivních výhonů zásadní. Jinak budete mít na zahradě jen spoustu starého dřeva, které sice vypadá hezky, ale plodů dává minimum,“ říká zahradník Jan K. z České Lípy.
Řez v prvním roce: Vhodný základ
U nově vysazených rybízů je řez v prvním roce především o vytvoření dobrého zapěstování. Na podzim proto zkraťte všechny jednoleté výhony přibližně na tři pupeny. Tento cílený řez pomůže rostlině nasměrovat energii na vývoj silných výhonů, které se stanou základem keře. Až tyto větve vyrostou, budou vytvářet primární plodonosné větve pro další roky. Na podzim pak odstraňujte jen větvě slabé, nemocné nebo poškozené.
Řez ve druhém roce: Výběr nejsilnějších výhonů
Ve druhém roce bude mít keř rybízu směs nových výhonů a větví z předchozí sezóny, jak píše web Fryd. V této době vyberte asi pět nejsilnějších a nejlépe umístěných výhonů a zbytek odřízněte. Zaměřte se na odstranění tenkých a slabých větví, které rostlině pouze ubírají energii a také těch, které míří do středu koruny nebo se kříží.
Řez v pozdějších letech: Omlazení keře
V dalších letech se řez zaměřuje na odstraňování starších, méně produktivních větví. U červeného a bílého rybízu zkraťte všechny čtyř- nebo pětileté větve opět až u země. U černého rybízu je však podle webu Steemit výhodné tyto větve odstraňovat již třetím rokem, protože ty starší dávají méně kvalitní plody. Každoročním řezem starších větví uvolníte místo pro nové, silné výhony, které budou v následujícím roce plodit klidně i dvojnásobně. Jako hnojivo pak můžete aplikovat třeba síran draselný, se kterým mají Chalupáři-Zahrádkáři bohaté zkušenosti.