Za topení ve starých kotlích hrozí pokuta až 50 000 Kč. Důvodem je ochrana životního prostředí

Zjistěte, jestli nemáte doma kotel, ve kterém se už topit nesmíte. Pokud nevyhovuje ekologickým požadavkům, může vás čekat pokuta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimy se v České republice stává teplo dobře vytápěného domova nejen komfortem, ale i nutností. Ovšem éra používání některých typů kotlů se už chýlí ke konci a na ty, kteří s přechodem na ekologičtější způsoby vytápění otálejí, čekají nemalé pokuty.

Legislativní změna a co znamená pro vás

Ve snaze bojovat proti znečišťování životního prostředí a podporovat energetickou účinnost zavedla vláda předpisy, které nařizují používání kotlů splňujících vyšší emisní normy, jak informuje web SeznamZprávy. Od příštího roku proto bude povoleno používat pouze kotle na pevná paliva zařazené do správných emisních tříd. „Jsou to ty nejstarší, liťáky, kotle, které se nedají regulovat, musí se přikládat ručně,“ sdělil již dříve k tématu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Fotovoltaika se může pořádně prodražit: Za výrobu elektřiny bude pokuta

Fotovoltaika se může pořádně prodražit: Za výrobu elektřiny hrozí pokuta

Ve jménu ekologie se mění řada věcí okolo nás. A může se to týkat i oblíbených, ale velmi „špinavých“ kotlů. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ve jménu ekologie se mění řada věcí okolo nás. A může se to týkat i oblíbených, ale velmi „špinavých“ kotlů.

Cílem tohoto kroku je postupně vyřadit starší kotle, které jsou nejen neefektivní, ale také významně přispívají ke znečištění ovzduší. Zákon, který měl být původně prosazen v září 2022, jak napsal web E15, zaznamenal odklad kvůli geopolitické nejistotě vyvolané konfliktem na Ukrajině, který velmi výrazně ovlivnil dodavatelské řetězce energií a vyvolal všeobecné obavy o dostupnost energie. Nicméně teď už doopravdy platí – a to včetně možných pokut.

Co stojí za zákazem starých kotlů?

Hlavním motivem těchto přísných předpisů je ochrana životního prostředí. Kotle nízké emisní třídy, které v českých domácnostech stále ještě převažují, totiž patří k těm nejméně ekologickým možnostem vytápění, které jsou dnes k dispozici. Ve srovnání se svými kolegy vyšší třídy vypouštějí mnohem větší množství škodlivin, což představuje vážnou hrozbu pro kvalitu ovzduší a následně i pro veřejné zdraví.

I trhání ovoce na vlastní zahradě může skončit pokutou, stačí se dostat do křížku se sousedem

Přechod na novější a ekologičtější kotle je podle státu krokem k udržitelnému a efektivnímu vytápění domácností v budoucnosti. iZdroj fotografie: Depositphotos
Přechod na novější a ekologičtější kotle je podle státu krokem k udržitelnému a efektivnímu vytápění domácností v budoucnosti.

Finanční dopady: Pokuty a financování

Za nedodržení nových předpisů hrozí vysoká cena – pokuta až 50 000 Kč, jak se píše v Zákoně č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Navíc stát na pořízení lepších kotlů nabízí nemalé dotace. A není asi třeba připomínat, že počáteční investice do nového, účinného topného systému povede v každé domácnosti dříve nebo později k výrazným úsporám nákladů na energii. A to se vyplatí. A pokud vytápíte stále klasickým dřevem v krbu, zkuste si ho podle návodů redaktorky Chalupáři-Zahrádkáři Hany Tvrdé správně vyskládat. Také výrazně ušetříte.

V jakém kotli topíte doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články