Dřevo bude hořet dvakrát déle, stačí ho do krbu správně naskládat

Efektivita zatápění v kamnech se odvíjí od toho, jak do nich dřevo naskládáte. Dělejte to správně a oheň bude plápolat delší dobu.

Dřevo naskládané u kamen i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zapálit oheň není žádná věda. Alespoň si to většina lidí myslí, ale pozor, opak je pravdou. Romantickou představu o plápolajících plamíncích s kvalitní četbou v ruce jedné a hrníčkem čaje (či vína, jak bych volila já) v ruce druhé může snadno zhatit časté přikládání a tedy velká spotřeba dřeva, které rozhodně není levné. Jak tedy topit správně a efektivně?

Volba dřeva hraje roli

V prvé řadě je nutné vybrat vhodnou dřevinu. Chalupáři-Zahrádkáři rozhodně nedoporučují smrk, borovici či břízu. Jedná se o měkké dřevo s nižší hustotou, které velmi rychle hoří, doutná a ucpává tak komín. Hodí se ale například na třísky a počáteční zapálení ohně. Web AAZdraví radí použít na vytápění tvrdé dřevo, jak je například dub, buk, habr či třešeň. Cena je sice vyšší, nicméně má výrazně lepší výhřevnost.

Cirkulace vzduchu podpoří hoření

A jak to tedy provádět správně? Je dobré připravit si dříví již dopředu a dát jej dovnitř, aby se zahřálo. Mělo by také být řádně proschlé, což je proces, který může trvat 2–4 roky. „Není-li dřevo dostatečně suché, sníží se jeho výhřevnost, bude se z něj hodně kouřit a do ovzduší se úplně zbytečně dostane velké množství zdraví ohrožujících látek,“ říká prodejce palivového dříví pan David K. ze Strakonic. Dřevník si přitom můžete velmi snadno postavit svépomocí na zahradě, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Dřevník na zahradě iZdroj fotografie: Pexels
Jednoduchou konstrukci pro ukládání dřeva zvládne každý kutil

Web Give doporučuje rozdělávání ohně „shora“. Princip je velmi snadný. Dolů patří největší kusy, na které skládáte menší polínka. Až nahoru třísky z měkkého dřeva, na který dejte papír, nebo pevný podpalovač. Mezi jednotlivými poleny nechávejte mezeru, aby mohl proudit vzduch a dřevo tak dobře a hlavně déle hořelo. Následně přikládejte vždy až ve chvíli, kdy budou ve spodní části kamen už pouze žhavé uhlíky. Neopomíjejte také pravidelnou kontrolu spalinových cest. Kominík by vás měl poctít svou návštěvou alespoň jednou ročně.

Jak zapalujete oheň vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články