Smrk, borovice a bříza: Takové dřevo do krbu nepatří, silně kouří a ucpává komín

Smrk, borovice a bříza jsou dřeviny, které mohou kouřit a ucpávat komín, a proto byste je měli při vytápění používat s opatrností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při výběru palivového dřeva pro vytápění vašeho domova je třeba vždy vzít v úvahu několik faktorů. Ne každý druh dřeva je totiž pro váš krb nebo kamna vhodný. Velký rozdíl je podle webu Dům&Zahrada například mezi jehličnatými a listnatými dřevinami.

Smrk a borovice

Tyto jehličnaté stromy jsou známé tím, že při spalování produkují velké množství kouře. Je to způsobeno především jejich vysokým obsahem mízy a pryskyřice, což nejenže vytváří více kouře, ale také vede k hromadění kreozotu (hnědá a pryskyřičná látka, která vzniká při zpracování dřeva nebo uhlí) v komíně. Nahromaděný kreozot představuje značné nebezpečí požáru, protože se může vznítit (při pálení jehličnanů je tedy rozhodně třeba komín častěji čistit).

Bříza a její vhodnost

Březové dřevo sice hoří krásným plamenem, ale má bohužel také tendenci ucpávat komíny. Kůra tohoto stromu totiž obsahuje velké množství olejů. Navíc březové dřevo hoří poměrně rychle a vy tedy budete muset do krbu přikládat častěji.

Vhodná dřeva pro krby

Nejvhodnější dřevo pro krby je podle webu iDnes obecně tvrdé dřevo. Patří sem druhy jako dub, jasan, akát nebo různé ovocné stromy (u těch si však myslím, že jejich do kamen škoda – když je totiž použijete na grilování masa, ještě ho navíc krásně provoní). Tvrdé dřevo bývá hustší a těžší, takže poskytuje delší a sálavější hoření. Nižší obsah mízy pak zmírňuje tvorbu kouře i kreozotu.

Běžný odpad z grilování jako zahradní hnojivo: Dřevěný popel prospěje rostlinám po všech stránkách jako nic jiného

A podle pana Martina T. z Domažlic nesmíme zapomenout ani na dub. „Dub je oblíbený zejména pro své pomalé a stabilní hoření. Jeho vysoká hustota znamená, že uvolňuje teplo trvale po delší dobu, což z něj činí vynikající volbu pro dlouhé zimní noci.“ A stranou nestojí ani jasan a buk. Tyto dřeviny jsou známé svým snadným zapalováním a velmi efektivním hořením. Vytvářejí vysoký, sálavý plamen a zanechávají žhavé uhlíky, které udržují teplo po delší dobu.

Výdrž palivového dřeva
Pokud vám vytápění nejde od ruky tak dobře, jak byste si nejspíš představovali, zkontrolujte, zda náhodou nepoužíváte špatné dřevo
iZdroj fotografie: Depositphotos

Skladování a příprava palivového dřeva

Správné skladování a příprava palivového dřeva jsou pro účinné spalování klíčové. Palivové dřevo by mělo být skladováno na suchém, dobře větraném místě, aby mohlo takříkajíc dozrát. Zrání dřeva snižuje jeho vlhkost, což je nezbytné pro čistší a účinnější spalování. V minulosti Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak přikládat do krbu tak, aby dřevo vydrželo dvakrát tak dlouho nebo jak správně zatopit v kamnech.

Jak správně topit dřevem a briketami v krbových kamnech

Jaké druhy dřeva používáte k vytápění své domácnosti nebo chaty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články