Jak přikládat do krbu tak, aby dřevo vydrželo dvakrát tak dlouho. Je třeba dodržet důležitá pravidla

Vytápění dřevem je v současné době velmi moderním trendem. Lze to o všem provést chytře, aby vás stálo co nejméně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vytápění dřevem se v aktuální době řadí mezi velmi populární způsoby vyhřívání domova. Ovšem abyste na něm skutečně ušetřili tak, jak plánujete, musíte dodržovat několik základních pravidel. Bez nich totiž můžete zjistit, že vám dřevo hoří špatně a vaši domácnost nevyhřívá ani zdaleka tak moc, jak byste si představovali. A co s tím tedy dělat? Možných řešení je hned několik a vyplatí se je projít pěkně jedno za druhým.

Jak vybrat vhodné dřevo

I když byste už v současnosti měli mít vytvořené značné zásoby, může se stát, že nad nákupem dřeva teprve uvažujete. Řada lidí má totiž doma jak kotel na plyn nebo elektřinu, tak i ten „nouzový“, určený právě na dřevo. A pokud (například kvůli vyúčtování od svého dodavatel energií) zjistíte, že by pro vás byly pro tento rok platby za elektřinu nebo plyn zkrátka neúnosné, budete si dost možná muset ještě zásoby dřeva pořídit. Nabídka je velmi pestrá. Můžete cílit na měkké nebo tvrdé dřevo.

Ovšem možností je i nabídka otopných mixů. K dostání jsou jak již hotové balíčky, určené pro jednotlivá vytápění, tak i volně sypané dřevo, které si musíte sami zpracovat (tato možnost je samozřejmě levnější). Při nákupu si vždy ověřte jakost materiálu i pověst svého dodavatele, a ptejte se také na míru vyschnutí dřeva. S tím vlhkým totiž zatopíte jen těžko, a pokud se vám přece jen oheň rozdělat povede, bude výhřevný jen málo a odmění vás i nepříjemným kouřem.

Jak na správně vyschlé dřevo

U kvalitního dřeva je dlouhá doba vysychání absolutní nutností. To, které koupíte, by tedy mělo vysychat minimálně dva roky, ovšem ještě lepší budou čtyři. Pokud bude totiž vysušené málo, začne se z něj během hoření uvolňovat vlhkost a dřevo bude i kouřit. Pokud vám tedy prodejce není schopen nebo ochoten říct, jak bylo o dřevo, které si od něj chcete pořídit, pečováno před jeho prodejem, jděte raději o dům dál. Pravděpodobně totiž o příliš kvalitní materiál nepůjde.

Výdrž palivového dřeva iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak dřevem správně topit

Poslední důležitou věcí je optimální technika, používaná pro přikládání do kamen. Do spodní strany ohniště je třeba nejdříve položit ty největší špalky. Na ně pak položte ty střední velikosti a teprve nahoru narovnejte nejmenší kousky dřeva, a ty posléze narovnejte i do mezer. Snažte se tuto hraničku vyrovnat tak, aby mezi jednotlivými kusy dřeva nebyly vůbec žádné mezery. Jakmile budete mít hotovo, začněte dřevo zapalovat v horní části.

Malé kusy dřeva začnou hořet nejrychleji. Rychle tedy vyvinou potřebnou teplotu, aby od nich mohly chytit i středně velká, a nakonec i ty největší dřeva. Připravte se však na to, že celý proces zapalování bude trvat o něco déle, než jste zvyklí, dřevo však vydrží dlouho hořet a váš domov vyhřeje po mnohem delší dobu. Trochu péče o vás krb se tedy rozhodně vyplatí. Jde o metodu našich předků, na kterou rozhodně nedali dopustit.

Jaké techniky pro vytápění domu dřevem se osvědčují vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články