Vhodné listopadové hnojení zajistí bohatou úrodu třešní v budoucím roce. Pomůže i popel a hnůj

Aby vám třešně a višně i příští rok hojně plodily, musíte jim právě teď dodat tu správnou výživu. Pokud budete příliš otálet, nepochodíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vegetační období končí a je čas připravit třešně na bohatou úrodu v příštím roce. Web RHS uvádí, že „existují dva hlavní typy třešní: běžné třešně (Prunus avium), které jsou chutné, sladké a nejlépe se jim daří na sluníčku, a višně (Prunus cerasus), které jsou vynikající spíše pro vaření a dobře rostou na slunci nebo v částečném stínu.“ Hnojit však můžete oba typy stejně.

Proč hnojit třešně v listopadu

Hnojení v pozdním podzimu umožňuje ovocným stromům vstřebat živiny, které je posílí během vegetačního klidu a poskytnou jim nezbytnou energii při zahájení jarního růstu. To je obecně známý fakt. Správná výživa navíc posiluje jejich imunitní systém, pomáhá jim odolávat chladu a podporuje vývoj pupenů. Na jaře je hnojení také možné, ale nebude už mít takový efekt.

Organická hnojiva pro třešně a višně

Organická hnojiva nabízejí pomalu se uvolňující živiny, které při svém rozkladu nadále obohacují půdu. Zde jsou tři skvělé volby:

  • Kompostovaný hnůj: Kolem stromu rozprostřete přibližně 8 kg hnoje na metr čtvereční a lehce jej vmíchejte do půdy.
  • Dřevěný popel: Použijte asi 250 g na metr čtvereční.
  • Kostní moučka: Použijte 50 gramů na metr čtvereční a lehce ji zapravte do vrchní vrstvy půdy.
Listopad je pro výživu třešní klíčovým měsícem, který podpoří jejich výdrž přes zimu a připraví je na bohatou úrodu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Listopad je pro výživu třešní klíčovým měsícem, který podpoří jejich výdrž přes zimu a připraví je na bohatou úrodu.

Po aplikaci organických hnojiv pokryjte půdu vrstvou mulče, například slámy, rašeliny nebo borového jehličí. Tím ochráníte kořeny a zachováte u nich tolik potřebnou vlhkost.

Blíží se ideální období pro podzimní výsadbu česneku

Minerální hnojiva pro třešně a višně

Možné je ale samozřejmě vsadit i na minerální hnojiva. Skvělý je především superfosfát s vysokým obsahem fosforu (rozpusťte 300 gramů v 10 litrech vody a aplikujte 60 ml tohoto roztoku na metr čtvereční) a sulfát železa, který chrání stromy před škůdci a chorobami (aplikujte jako listový postřik jednou denně ráno po dobu pěti dnů).

Čištění ptačí budky na podzim nezanedbejte, jedině tak se k vám užiteční opeřenci po zimě zase vrátí. Jakých chyb se vyvarovat?

Jak ošetřit třešeň a višeň – podrobný návod iZdroj fotografie: Freepik
Aby byla úroda vašich třešní opravdu maximální, pak ji rozhodně nenechávejte náhodě. Problémy způsobuje i špatné hnojení.

Kdy prořezávat třešně a višně

Hnojení je u obou druhů těchto peckovin stejné. Ale co řez? Odborníci z webu Plantura k tomu říkají toto: „Na rozdíl od většiny ostatních ovocných stromů, které se obvykle prořezávají na konci zimy, je pro třešně vhodnější letní prořezávání (klidně ihned po sklizni). Letní řez u třešní omezuje jejich příliš bujný růst, který je pro ně typický. Naopak višně je lepší prořezat v zimě. Ideálním obdobím je doba od listopadu do března.“

Čím hnojíte ovocné stromy na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články