Cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly, říká staré české přísloví. A platit to může i na přikrmování zvěře chlebem.
Už jste někdy hodili kus chleba srnce nebo ptákovi v domnění, že jim prokazujete laskavost? Možná vám to připadá správné, ale uvažovali jste někdy o dlouhodobých důsledcích takového krmení? Mohou být závažnější, než si myslíte.
Proč je chléb pro lesní zvířata problém
Chléb je sice pro lidi základem stravy, ale pro volně žijící živočichy představuje katastrofu. Chléb je plný sacharidů a pro zvířata je těžko stravitelný. Problém se navíc zhoršuje, pokud je zkažený nebo prošlý, protože v jejich žaludku kvasí. Tento proces může vést k nadýmání, podvýživě nebo v extrémních případech dokonce ke smrti. Ohrožena jsou jak lesní zvířata, tak vodní ptáci, jako jsou labutě nebo kachny.
Pro úplnost dodáme, že zvířata si na něj mohou zvyknout a trávení tomu uzpůsobit – to se běžně děje v lidské péči. Nějakou dobu to ale trvá a musí jít o proces postupný. Problém není pečivo jako takové, ale spíš jeho množství. Web Wondeerful k tomu podotýká: „Bohužel jeleni nechápou, že chléb pro ně může být ve velkém množství nebezpečný, a kdyby dostali šanci, jedli by ho, dokud nevybuchli do stratosféry.“ Ano, zní to vtipně, ale ty následky…
Krmení nechte radši lesníkům
Nejlepší způsob, jak podpořit volně žijící zvířata, je přenechat jejich krmení odborníkům. Ti totiž pečlivě sledují průběh počasí, aby mohli zvířatům v dané lokalitě poskytnout správné množství doplňkové potravy.
Často bývá zkrmováno seno, zrní nebo různé sezónní pochoutky (třeba žaludy a jablka). Pokud chcete pomoci, zvažte možnost darovat vhodné zásoby – seno, oves nebo čerstvou zeleninu apod. – přímo pracovníkům lesní správy. Vyplatí se účastnit i různých osvětových přednášek. Dojmy z jedné takové nám popsal pan Pavel K. z Plzně.
„Lesník, který přednášku vedl, podrobně vysvětlil, proč je pečivo pro lesní zvířata tak škodlivé. Ukázal nám i reálné příklady ze své praxe: srny a jeleny s vážnými trávicími potížemi, které často končí smrtí. Dozvěděl jsem se, že sacharidy v pečivu způsobují kvašení v žaludku, což vede k překyselení, úhynu dobrých bakterií a množení těch škodlivých. Šokovalo mě, že něco tak obyčejného jako starý rohlík může zvířeti způsobit smrt.“
Pozor i na krmení vodních ptáků
Nevhodným přikrmováním ovšem netrpí jen srnčí zvěř. Postiženy mohou být také kachny, labutě a další volně žijící druhy. Přikrmovat je rozhodně třeba. Podle zprávy BirdLife International z roku 2018 State of the World’s Birds je nejméně 40 procent ze zhruba 10 000 světových ptačích druhů ohroženo úbytkem populace. Musíte to však dělat správně. Co si tedy vzít?
- Kukuřice nebo hrách: Obojí je pro ptáky snadno stravitelné.
- Zelenina: Nabídněte jim salát, špenát nebo kapustu.
- Speciální směsi semen najdete i ve většině zahradnických center.