Správné přikrmování zachovává přirozené chování zvířat při hledání potravy a zajišťuje, že si nikdy příliš nepřivyknou na člověka.
Krmení volně žijících zvířat není o tom, že jim naplníte břicha tím, co vám odpadlo od stolu. Lesní zvířata mají specifické stravovací potřeby, jež se výrazně liší od těch, které mají domácí mazlíčci nebo lidé. Krmení nesprávnou potravou může vést k podvýživě, onemocnění nebo dokonce smrti. Vždy mějte na paměti, že divoká zvířata nejsou odpadkové koše.
Jakým potravinám se zcela vyhnout
Velkým problémem je pečivo. Obsahuje lepek a nadměrné množství sacharidů, které jejich žaludek nedokáže zpracovat. Nadměrná konzumace může způsobit kvašení v útrobách, které občas vede ke smrtelným stavům (acidóza).
Plesnivé nebo fermentované potraviny
I zdánlivé maličkosti, jako je plesnivé ovoce, mohou být nebezpečné. Než začnete zvířatům nabízet potraviny, vždy je zkontrolujte, zda nejeví známky kažení. A důležité je zamyslet se i nad množstvím potravin, které do lesa nosíte. „I když malé množství kaštanů dodá zvířatům mnoho potřebných živin, jejich nadměrná konzumace může být kvůli obsahu saponinů škodlivá. Trpí tím hlavně daňci,“ říká odborník Lukáš T. z Prostějova.
Jaké potraviny jsou bezpečné (ale s mírou)
Klidně vsaďte na ovoce. Jablka, hrušky, švestky a další místní druhy jsou pro zvířata skvělé. Vyhněte se přezrálému nebo mraženému ovoci, které může narušit jejich trávení. A vhodná je i zelenina, třeba mrkev, řepa a pastinák, či ořechy a semena.
Určitě však do lesa nenoste solené nebo zpracované ořechy, které jsou škodlivé. Pamatujte také na to, že krmení volně žijících zvířat nemá za cíl nahradit jejich přirozenou stravu, ale doplnit ji, a to zejména během tuhých zim.
Problém, o kterém se nemluví
Ale je tu i další problém, upozornil na něj web TorontoWildlifeCentre. „Krmení divokých zvířat je může odradit od hledání jejich přirozených zdrojů potravy. To může vést ke zdravotním problémům, protože potraviny, kterými je krmíme, obvykle nejsou tak rozmanité nebo nutričně kompletní, jako ty ve volné přírodě.“
A potíže může způsobit i přivyknutí zvířat na lidi: „Habituace je největší změna chování pozorovaná u krmené divoké zvěře. Takové zvíře se už nebojí lidí a vidí v nás zdroj potravinových dávek. Na rozdíl od normální zdravé divoké zvěře tato zvířata neutíkají, když se přiblíží člověk, a to ani na krátkou vzdálenost,“ podotýká k tomu na svých stránkách Rebecca Lexa.