Ptáčci mají v zimě problém najít vodu. Ocení i podomácku vyrobené pítko z nekovové nádoby a míčku

Ptáci potřebují vodu nejen k pití, ale také k udržení čistého peří, které jim pomáhá při izolaci a letu. Měli byste ji proto nabízet hned vedle krmítka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přemýšleli jste někdy o tom, jak ptáci hledají vodu, když je všechno zmrzlé? Ne vždy se jim to podaří! Ve skutečnosti představuje zima pro naše opeřené přátele v tomto ohledu opravdu velkou výzvu. Zejména v městských oblastech může být nalezení vhodného pítka téměř nemožné, takže ptáci jsou dehydrovaní a zranitelní. A přitom jim můžete pomoci tak jednoduše.

Zimní pítko pro ptáky

Jako pítka volte nekovové nádoby, ale vyhněte se hlubokým miskám – mnohem lépe se hodí ty mělké. Přes misku položte kámen nebo větev. Zabráníte tak uklouznutí malých ptačích nožiček a nabídnete menšímu ptactvu místo k odpočinku.

Aby voda v pítku tak rychle nezamrzala, můžete dát na dno misky „nějaké tmavé kameny (to pomáhá absorbovat teplo) a nahoru několik větviček, abyste podpořili hřadování ptáků. Cílem je poskytnout opeřencům dostatek prostoru pro pití, aniž by se mohli (byť omylem) ponořit do vody,“ radí NationalWildlifeFederation. „Aby vaše pítko pro ptáky nezamrzlo, zkuste ho umístit na slunečné místo,“ dodává blog Nature.

Divoká zvířata je třeba krmit bezpečně. Mezi vhodné potraviny patří i ovoce a zelenina

V zimě přirozené zdroje vody, jako jsou kaluže, zamrzají a sněhu může být málo. Proto je vhodné jim nabídnout i něco k pití. iZdroj fotografie: Freepik
V zimě přirozené zdroje vody, jako jsou kaluže, zamrzají a sněhu může být málo. Proto je vhodné jim nabídnout i něco k pití.

Hodí se i lehký míček (např. pingpongový), který bude plavat na hladině. V pohybu ho totiž udrží i mírný vánek, čímž se sníží možnost zamrznutí. Určitě nepřidávejte do vody glycerin, který působí jako nemrznoucí směs – i to už jsem viděl. Toto řešení může u ptáků zvýšit hladinu krevního cukru, a pokud ho zkonzumují více, dokáže rovněž negativně ovlivnit kvalitu jejich peří a snížit jeho izolační schopnosti,“ radí amatérský ornitolog Lukáš K. z Prahy.

Pítko můžete mít i na parapetu

To potvrzuje i paní Zdena N. z Olomouce, která do redakce poslala tuto zkušenost: „Sýkorky jsou u pítka vždy první, neposedně přeskakují z okraje na okraj a očividně si to užívají. Zajímavé je, že často pijí i několik minut a občas se dokonce osvěžují tím, že si namočí zobáčky do vody a pak si čistí peří. To kosi působí důstojněji – několikrát se napijí, krátce se rozhlédnou, a pak zase zmizí mezi keři.“

Když pták vletí do domu: Jde o předzvěst finančního blahobytu

Když pták vletí do domu: Podle pověr jde o předzvěst finančního blahobytu

Vše, co potřebujete vědět o krmení ptáků

Nezapomeňte ani na vhodné úkryty

V zimě můžete ptákům také pomoci tím, že jim poskytnete úkryt a větrolam – ať už je to keřovitý stálezelený strom, holubník nebo třeba starý vánoční stromek, uvidíte, že si je brzy najdou,“ připomíná ještě web Gardenista.

Jaký je váš oblíbený způsob pomoci ptákům v zimě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články