Když pták vletí do domu: Podle pověr jde o předzvěst finančního blahobytu

Pokud k vám domů vletěl pták, může jít o velmi dobré znamení – je však třeba věnovat pozornost tomu, jak se chová.

Když pták vletí do domu: Jde o předzvěst finančního blahobytu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V mnoha kulturách má vlet ptáka do domu významnou symbolickou váhu. Je to událost opředená pověrami a folklórem, často vnímaná jako znamení nebo předzvěst něčeho dobrého. Nejvíce informací však prý o své budoucnosti získáte jen v případě, že je pozorujete opravdu pečlivě. Podle webu PsycheExpert totiž záleží totiž doslova na každém jejich kroku.

Ptáci jako zvěstovatelé

Říká se například, že když opeřený přítel nečekaně vstoupí dveřmi, lze to interpretovat jako předzvěst příchodu nečekaných hostů nebo nadcházející cesty. A pokud pták vstoupí do domu novomanželů (nejlépe vstupními dveřmi nebo na balkon), je tradičně vnímán jako předzvěst nadcházejícího přírůstku do rodiny. Tak mi to alespoň říkala teta, když k nám vletěl holub. Ale já už v té době těhotná byla, takže těžko říct, jak to opravdu je.

Pták, který se vyprázdní uvnitř domu, je ovšem kupodivu také vnímán jako znamení blížící se finanční prosperity. Je proto vhodné nabídnout mu nějaký pamlsek jako poděkování, nechat ho vylétnout ven a teprve poté po něm to nadělení bez reptání uklidit. Ale i krátká návštěva vám leccos prozradí. Stačí zhodnotit její průběh:

  • Pták, který vletí dovnitř oknem a vyletí dveřmi, může znamenat příchod hostů.
  • Pokud pták vletí dveřmi a dům opustí oknem, může to naznačovat, že se někteří členové rodiny vydají na cestu.
  • Pták, který vstoupí a ihned vyletí stejným oknem, je často považován za znamení dobrých zpráv.
  • Pokud pták před odchodem sedí na nábytku, jako je postel nebo stůl, věří se, že se splní vaše nejtajnější přání.
Pověry tvrdí, že jsou vlaštovky symbolem harmonie a štěstí v rodině

Když si vlaštovka postaví hnízdo na vašem domě: Podle pověr symbolizuje pohodlí a pohodu

Ve hře je i negativita

Ne všechny ptačí návštěvy jsou však považovány za příznivé. Například ta, která vstoupí do domu komínem, je považována za znamení blížícího se neštěstí. Pokud navíc pták při této události zahyne, je to považováno za obzvlášť zlověstné. Doporučuje se proto ptáka z komína opatrně vyjmout a vypustit – jedině tak můžete neblahému osudu předejít. A vletí-li pták do okna, bývá často podle webu Prodat-dushu vnímán jako vzkaz od zesnulého příbuzného nebo přítele, který se ujišťuje, že je na druhé straně vše v pořádku.

Když pták vletí do domu, některé pověry a lidové tradice tvrdí, že to může být předzvěstí finančního blahobytu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Když pták vletí do domu, některé pověry a lidové tradice tvrdí, že to může být předzvěstí finančního blahobytu

Určitě ho tedy nevyhánějte, mohl by se vám pomstít. Ne pro všechny druhy ptáků to však platí. Pokud vám do okna zaletí vrána, kavka, straka, holub, vrabec nebo kukačka, vyžeňte je okamžitě. Na svých křídlech totiž prý přinášejí špatné zprávy, neštěstí, hádky, pomluvy nebo dokonce požár. Pokud však na straky narazíte venku, nechte je na pokoji – tam totiž předpovídají něco docela jiného, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali v předchozím článku.

Co tedy správně dělat?

Pokud vám do domu vnikne pták, je důležité na něj nekřičet ani ho nevyhánět násilím (tedy vyjma výše vypsaných druhů). Místo toho trpělivě vyčkejte a nechte ho, aby sám odešel. A jakmile odletí, vyhoďte z okna tři hrsti drobků nebo zrníček jako gesto dobré vůle.

Chcete svému ptačímu návštěvníkovi nabídnout něco dobrého? Podívejte se, co by se vám mohlo hodit

Jak přílet ptáků do domu vnímáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články