Pohled na žloutnoucí porosty okurky seté (Cucumis sativus) patří k těm nejžalostnějším, které jsou na zahradách k vidění. I když se stále na stvolech objevují květy, samotná rostlina už nemá sílu, aby je dále vyživila. S úrodou se tedy musíme definitivně rozloučit. Nemusí tomu však tak být. Stačí včasný preventivní zásah a k žádné katastrofě nedojde. Musíte však vědět, na co se zaměřit.
Žlutá barva značí nedostatek živin
I když bývá někdy mylně přisuzována přehnojení, ve skutečnosti je pravdou pravý opak. Tato zelenina pro svou spokojenost potřebuje především draslík, dusík a fosfor v dostatečném množství. Pokud je nemá, žlutou barvou nám signalizuje, že je něco v nepořádku. Obvykle je na vině nedostatek dusíku.
Pokud tedy okurky vyživíte hnojivem, které ho obsahuje dostatek, bude rázem po problémech. Nejlepší je to s organickým původem. Typicky tedy zelené hnojení nebo třeba zákvas ze slepičinců. Vyzkoušet můžete i jíchu z kopřiv (známou jako kejda) nebo třeba popel. To by mělo žloutnutí listů u salátových okurek spolehlivě zastavit. Někdy je však nutné přihlédnout i k jiným faktorům.
Žloutnutí listů u hadovek bývá atypické
Někdy však listy začínají žloutnout nerovnoměrně. Pokud vidíte žlutá místa pouze na okrajích, pak se nejedná o nedostatek dusíku, nýbrž draslíku a fosforu. Abyste si ovšem byli na sto procent jistí, zkontrolujte jen mladé nebo středně staré listy. Tentýž vzhled na starých listech u země totiž může značit poškození. Vůbec nic tak nevypovídá o správném hnojení.
Jak si poradit s nedostatkem draslíku
Draslík a fosfor se doplňují o něco obtížněji, ovšem není to nic nemožného. Místo chemie můžete použít dřevěný popel. Pátrejte nejlépe po tom z tvrdého dřeva (topol, buk či dub), jenž se může pyšnit poměrně vysokým pH s hodnotou 12–13. Ta okurkám jednoznačně prospívá a kromě toho je zásobí i vápníkem, hořčíkem, draslíkem, sodíkem a fosforem. Dbejte ovšem vždy na správnou koncentraci.
Jedna sklenice popela bohatě stačí
Chystáte se vyhodit popel z grilu? Nedělejte to. Stačí jedna sklenice toho dřevěného rozmíchaná v deseti litrech vody a získáte skvělé hnojení pro okurky. Každé rostlině stačí jeden litr a velmi brzy se žlutých listů zbaví. A jak často toto ošetření opakovat? Bohatě postačí každé dva týdny. Okurky skvěle vyživí a dodá jim vše potřebné na celou sezónu. Navíc tímto způsobem zužitkujete všechny organické zbytky.
Nezapomeňte ani na kompost
A ještě jednu věc si ohlídejte – pokud jsou kořeny okurek nad zemí, musíte je bezpečně dostat zpět. Tato pozice jim totiž nesvědčí. Byla by však chyba je zakopávat, místo toho je zakryjte kvalitním kompostem. Navrch přidejte mulč z posekané trávy nebo slámy a zalijte je jako obvykle. A zálivku vždy provádějte teplou vodou – nikdy ne studenou! Podchlazené kořeny totiž odumírají rychleji, než byste čekali.