Špinavé přehozy, deky a koberečky se nevejdou do pračky? Nesmutněte, dejte je do vany a pomocí obyčejného mopu budou opět jako nové

                   

S problémem čištění velkých a těžkých textilií se někdy setkal snad každý z nás. Do pračky se nevejdou a za čištění v čistírně se nám obvykle utrácet nechce. Tak co tedy s tím? Použijte jednoduchou metodu, při které budete k jejich vyčištění potřebovat jen vanu, mop a horkou vodu. Příliš se při ní nezapotíte, a přesto budou vaše textilie po usušení zase jako nové, bez špíny i zápachu.

Čištění textilií domácí metodou

Nejdříve napusťte do vany vodu asi o teplotě 50 °C. V ní rozmíchejte jednu odměrku pracího gelu. Vybírejte takový, který příliš nepění, jinak byste si následné máchání opravdu nepříjemně zkomplikovali. Pokud perete textilie vlněné, vsaďte na prací přípravky s lanolinem. Lanolin vlnu ochrání před znečištěním a obnoví její žádoucí vlastnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Textilii důkladně namočte a nechte ji půl hodiny odpočívat. To je dostatek času na to, aby se vlákna nasákla vodou a začala pouštět špínu. Nakonec si vezměte do ruky mop. Pokud doma najdete dřevěný, okamžitě po něm sáhněte, umožní vám totiž více přitlačit. Ale v nouzi postačí i ten obyčejný plastový. Musí jít samozřejmě o ten klasický široký se snímatelným návlekem mycí plochy, s kulatým byste nepochodili.

Jak na špínu v dece nebo přehozu

Tlačte mopem na textilii tak, jako byste ji chtěli roztlačit do strany. Buďte pečliví a žádné místo nevynechejte. Postupně také přehozem, dekou nebo peřinou otáčejte tak, abyste vyčistili celou plochu. Nemusíte nic dělat ručně, mop se o všechno postará. A to přitom opravdu bez námahy. I velké textilie takto vyčistíte asi za 15–20 minut skoro stejně dobře, jako v profesionální čistírně. Následně vše dvakrát vymáchejte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nakonec textilii opatrně vyždímejte a přehoďte přes vanu nebo ji rozhoďte na venkovní sušák. Druhá možnost je lepší, protože sluneční paprsky dokážou tkaninu i příjemně vybělit. Jakmile uschne, bude vypadat zase jako nová. Navíc se takto zbavíte i nepříjemného zápachu. A to se u textilu rozhodně hodí. Pokud je zápach silný, přidejte do vody ocet.

Jak na zapáchající textilie

Dost možná však své nadrozměrné tkaniny ani prát nepotřebujete, protože vás trápí pouze nepříjemný zápach. Na ten však lze vyzrát snadno – napusťte do vany co nejteplejší vodu a přilijte do ní čtyři lžíce octa. Textilie nad tuto parní lázeň zavěste a několik hodin počkejte. Brzy nebude po zápachu ani památky.

Zajímá vás, jak celý postup vypadá v praxi? Inspirujte se v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články