Začaly vám žloutnout túje? Zasáhněte dřív, než bude pozdě! Najděte příčinu a přizpůsobte jí optimální řešení

                   

Túje neboli zeravy, s latinským názvem Thuja, jsou stálezelenými jehličnatými dřevinami z čeledi cypřišovitých a jsou první volbou při výběru živých plotů. Jsou to odolné, nenáročné rostliny, které dobře snáší sluneční úpal i zastínění a jsou mrazuvzdorné. I přes tyto vlastnosti se však může stát, že jejich jehličí začne žloutnout, nebo dokonce hnědnout. Tyto jevy mohou mít mnoho důvodů, ale většina z nich se dá poměrně snadno vyřešit. 

Pozor na choroby a škůdce 

„Hnědnutí a odumírání tújí“ je choroba, kterou způsobují houbové organismy, mezi něž patří: 

  • Didymascella thujina
  • a Kabatina thujae.  

Příznaky choroby jsou patrné od konce léta a jde o odumřelé výhony s plodničkami hub, ve formě malých černých útvarů. Ochrana proti těmto houbovým patogenům spočívá v chemickém postřiku Dithane DG, který je nutné aplikovat od konce května. Použijte ho třikrát po dvou až třech týdnech.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Původcem hnědého zbarvení výhonů může být i škůdce. Jedná se o molovku zeravovou (Argyresthia thuiella), motýla z čeledi předivkovitých. Housenky těchto motýlů vykousávají vnitřní pletiva jehlic a zanechávají na nich trus černé barvy. Právě díky trusu a vykousaným dírám tohoto drobného škůdce poznáte. Na ochranu tújí užijte taktéž chemické přípravky, např. Karate Zeon CS, který se aplikuje v průběhu června.  

Nezpůsobte hnědnutí špatnou péčí 

Hnědutí může způsobit také špatné provedení řezu. Túje by se měly stříhat přibližně 2x až 3x za rok. Pro stříhání si vyberte den, který není příliš horký a suchý, aby se z větví příliš rychle nevytrácela voda. Po řezu nezapomeňte keře zalít. Pokud máte túje starší, rozvrhněte si řez alespoň na třikrát. Jeden velký řez např. o polovinu by nemusely zvládnout. Pro první řez je ideálním časem duben, pro druhý červen a pro poslední konec léta. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Tújím může ublížit i nadměrné použití hnojiva. Prvním znakem přehnojení je tmavozelené zbarvení jehlic, které zvolna přechází do hnědé a větve chřadnou. Konce výhonů se pak zbarvují do černa a postupně odpadávají. S tímto se můžete setkat zejména u rostlin pěstovaných v nádobách. Na povrchu substrátu je totiž vidět bílý povlak, jenž tvoří vysrážená sůl. Postižené túje přesaďte, na krátký čas jim omezte zálivku a nehnojte je. Potýkáte se s reznutím tújí také, nebo vás tento problém prozatím minul?

Ještě nemáte živý plot z tújí? Jejich výsadba je opravdu snadná!
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články