Souboj s nepříjemnými zápachy v domácnosti nikdy nekončí. To však neznamená, že bychom se pro vítězství museli uchýlit k chemii. Naopak. I přírodní vůně si dokážou s tímto problémem perfektně poradit. Stačí jen vědět, po jakých pomocnících sáhnout. Nebo ještě lépe, s jakými složkami je kombinovat, aby dlouho vydržely. Určitě jste už slyšeli o éterických olejích, ale napadlo by vás přidat k nim sodu?
Přírodní osvěžovač vzduchu z jedlé sody
Pokud chcete svou koupelnu zbavit nepříjemných pachů, není nic jednoduššího. Vezměte 500 ml vody (nejlépe destilované) a přidejte do ní dvě lžíce jedlé sody a 10 kapek éterického oleje podle vlastního výběru. Opravdu musí jít o olej éterický alias esenciální, vše ostatní jsou jen velmi levné a nefunkční napodobeniny. Vše nalijte do rozprašovače, pořádně protřepejte a nastříkejte po celé koupelně nebo kdekoli jinde v bytě.
Jedlá soda pomůže éterickému oleji lépe rozložit vůni. Také ji můžete nasypat do malých mističek a ty pak rozmístit po domě, aby absorbovaly pachy. A stejnou službu vám udělá i ocet s citronovou šťávou. Pamatujte také na to, že i rostliny pomáhají omezovat nepříjemné pachy. A vsadit lze i na vonnou svíčku nebo čerstvě namletá kávová zrna. Stačí je několikrát týdně vyměňovat a bude mít po starostech.
Domácí vonný sprej s kardamomem
Ale nemusíte se omezovat jen na éterické oleje. Někdy vám může pomoci i vhodně zvolené koření. Musíte ho jen smíchat s těmi správnými ingrediencemi.
- 1 hrst kardamomových semínek,
- 80 ml nejméně 50% alkoholu,
- 20 ml destilované vody.
Nejdříve nasypte kardamom do láhve (na jeho druhu nezáleží) a přidejte alkohol. Pevně uzavřete a čekejte. Měl by odpočívat dva dny. Poté ho přeceďte, přelijte do rozprašovače a přidejte destilovanou vodu. A svůj domácí vonný sprej s kardamomem můžete hned začít používat.
Domácí osvěžovač s vůní koření
Chcete trochu svátečnější osvěžovač? Pak na sporáku uvařte vodu a poté do ní nasypte skořici nebo jiné koření s velmi výrazným aromatem. Skvěle se hodí třeba i zbytky z vanilkového lusku, které jste nevyužili při vaření. Do koupelny nebo na jiná exponovaná místa můžete také umístit misku vonných sušených bylin a květin. A nezapomeňte ani na citronové, pomerančové nebo mandarinkové slupky. Ty položte na misku a nechte je, aby provoněly celý interiér.
Sázkou na jistotu je domácí potpourri
Recept na potpourri znaly už naše babičky. Výhodou jeho aromatu je to, že si ho můžete skvěle přizpůsobit náladě, kterou by mělo vyvolávat. Základní recept vypadá takto:
- 30 gramů šalvějových listů,
- 60 gramů květů heřmánku,
- 100 gramů co nejkvalitnější skořicové kůry,
- 30 gramů sušeného estragonu,
- 30 gramů hřebíčku,
- 30 gramů bobkového listu (lze vynechat),
- citronová šťáva.
Základem této směsi je exotické koření. Proto skořicovou kůru nejprve rozdrťte v hmoždíři a teprve poté k ní přidejte ostatní přísady. Nakonec vše zakápněte několika kapkami citronové šťávy a položte na libovolné místo. také milujete přírodní vůně a naše potpourri si vyrobíte?