Komáři, klíšťata a další nepříjemný hmyz. Vyhoďte chemický repelent a chraňte se proti nim účinnými bylinkami

                   

Pokud se chceme zbavit otravných komárů, much nebo klíšťat, většinou zajdeme do drogerie či lékárny a koupíme drahý repelent. Jak jste si již všimli, takový preparát je drahý, a navíc není jistota, že bude účinný. Rozhodli jsme se prozradit vám jiný, účinný a velmi levný způsob, jak se tohoto dotěrného hmyzu zbavit. A to přírodním způsobem, který je šetrný k přírodě, ale hlavně k vašemu zdraví. 

Repelent, vs. bylinky, vyberte si správně

Již od útlého mládí máme od babiček, ale i od maminek vsugerováno, že od jara do podzimu je vysoký výskyt klíšťat, které přenáší boreliozu, ale i klíšťovou encefalitidu, postihující celé tělo. Proto jsme často slýchali nebo slýcháme, abychom si do přírody brali dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv, nechodili ve vysoké trávě a šplíchali se repelentem. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Nyní ale už všichni víme, že repelenty, které jsou průmyslově zpracované, obsahují chemické látky pro tělo škodlivé. A mnoho z nich ani klíšťata či komáry neodradí. Na druhou stranu repelenty s označením DEET jsou účinné, protože obsahují insekticid zvaný diethyltoluamid, bohužel ale při každodenním šplíchání těla se nejeví jako velmi bezpečný pomocník. Pokud i vy patříte mezi lidi, kteří se těmto chemikáliím rádi vyhnou, vyzkoušejte přírodní cestu.  

Začneme nejoblíbenějšími, a to je rozmarýn a levandule

Rozmarýn a levanduli má skoro každý z nás na zahradě, proto se jistě jedná o nejdostupnější bylinky, kterými začneme. Stačí natrhat dvě hrsti od každé bylinky, koupit vinný ocet, připravit hrnec, cedník a nejlépe láhev s rozprašovačem pro lepší aplikaci. Příprava není nikterak náročná, naopak, postup je velmi jednoduchý a zvládne ho každý.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte hrnec a nalijte do něj jeden litr vody, kterou svaříme a odstavíme ze zdroje tepla. Do ještě teplé vody vložíme rozmarýn i levanduli a necháme je louhovat do úplného vychladnutí. Nyní sceďte a přelijte do lahve s rozprašovačem. Hotový repelent skladujte v lednici a podle potřeby použijte. Repelent je vhodný i na tmavý oděv a čtyřnohé mazlíčky. Jejich funkcí budete ohromeni.  

Voňavý hřebíčkový repelent na komáry i klíšťata

Pokud i vy milujete vůni hřebíčku, zkuste připravit repelent na jeho bázi. K jeho přípravě bude potřeba přibližně dvě balení celého hřebíčku a nejlépe 100% líh. Můžete použít i obyčejnou vodku. Ovšem ten první je lepší a lze ho sehnat na internetu nebo v lékárně. Nyní stačí, když hřebíček nasypete do lihu a necháte ho po dobu tří týdnů na tmavém místě louhovat.. Poté přeceďte a nalijte do lahve s rozprašovačem. 

iZdroj fotografie: Pixabay

A pokud se nechcete chystat s repelenty, zajděte si do drogerie a kupte si přírodní éterické oleje, které tento problém vyřeší za vás. Dávejte si ale pozor na jejich sílu a vždy je zřeďte, aby vám nepopálili kůži. Na odpuzení klíšťat, ale i komárů jsou vhodné éterické oleje citron, rozmarýn tea tree, máta, citronela, levandule a rozmarýn. Můžete nakapat několik kapek i do krému na tělo či do oleje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články