Vyžeňte nadobro plevel ze zahrady. Nejúčinnější lidové metody pomohou i proti těm nejúpornějším druhům a nestojí skoro nic

                   

Není právě příjemné potýkat se každý měsíc s plevelem, který si činí nárok na naše záhonky, zahradní cestičky nebo méně udržované kouty zahrady. Nemusí to však být tak složité, jak se na první pohled zdá. Někdy vám pomůže jen trpělivost, jindy trocha domácí chemie, která však přírodu dlouhodobě nepoškodí. Inspirujte se přístupem našich maminek a babiček a zbavte svou zahradu nežádoucích návštěvníků.

Herbicidní mýdlo proti plevelům

Nemusíte ho kupovat, snadno si ho připravíte doma. Na herbicidní mýdlo proti plevelům budete potřebovat jen běžné mýdlo na prádlo, obyčejný kuchyňský ocet a sůl. Všechny tyto přísady opravdu důkladně promíchejte a máte hotovo. Roztok nyní stačí nalít na plevel a několik dní počkat. Začne žloutnout a odumírat. U úporných plevelů s dlouhým kořenem (jako je například pampeliška) zopakujte aplikaci ještě po týdnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet a sůl pomohou stejně dobře

Mnoho komerčních přípravků na hubení plevele je velmi drahých. A přitom fungují srovnatelně jako mnohé jiné postupy. Naše babičky například nedaly dopustit na běžnou kyselinu octovou. Bude vám stačit 5% roztok. Pokud se ovšem snažíte odstranit vytrvalé druhy plevelů, budete nejspíš potřebovat mnohem účinnější prostředek, a tím je ocet a sůl. Příprava tohoto přírodního herbicidu není nijak obtížná.

Nejdříve nalijte 4 litry octa do dostatečně velkého kbelíku. Měli byste mít k ruce 9% koncentraci, u jiného typu tento poměr vycházet nebude. Přidejte do něj půl sklenice soli a pro lepší účinek ještě stejné množství tekutého mýdla. Vše pečlivě promíchejte a můžete se pustit do aplikace. A jak na to? Jednoduše postříkejte všechna místa postižená škodlivým plevelem a počkejte si na výsledek. Do několika dní by měl zmizet.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy aplikovat prostředky proti plevelům

Dbejte na to, že během aplikace je nutné zajistit, aby se žádný z těchto lidových prostředků pro hubení plevele nedostal na okolní pěstované rostliny. V opačném případě jím totiž mohou být velmi vážně poškozeny. A pokud jde o dobu aplikace, bývá vždy nejlepší ji provádět brzy ráno, když ještě na rostliny nedopadá silné sluneční světlo. Jeho prostřednictvím by se totiž účinné složky rychleji vypařily a plevel by mohl zůstat netknutý.

Pamatujte také, že pokud se snažíte vyhubit plevel v trávníku, neměli byste ho během této doby sekat. Dopřejte svým přírodním herbicidům alespoň tři dny ničím nerušeného působení. Škodlivým elementem se bohužel může stát i počasí. Pokud vám aplikovaný prostředek zmokne, budete ho muset na dané místo nalít nebo nastříkat znovu, jinak není možné zaručit jeho účinnost. A vše kombinujte se starým dobrým ručním pletím, jedině tak budete maximálně úspěšní. Vyzkoušíte to?

Seznamte se s dalšími šikovnými triky pro hubení plevele. Už nikdy tak nebudete muset zahradu pracně okopávat
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články