Zbavte se plevele a mechu díky unikátní přírodní ingredienci. Likvidovat je začne do hodiny

                   

Proti plevelům na zahradě obvykle používáme herbicidy. Ovšem řada lidí se vztahem k přírodě si začíná uvědomovat, že tato cesta nejspíš nebude tou správnou. Proto se dostaly oblíbené přípravky na bázi glyfosátu spíše v nemilost. Co si však vzít k ruce místo nich? Pokud nechcete mech odstraňovat ručně, vsaďte na přírodní kyselinu. Nezůstává v půdě a lze ji aplikovat i v okolí užitkových plodin.

Nečekaný pomocník pro vaši zahradu

Kyselinu pelargonovou řadíme do skupiny kys. nonanových. Je to nasycená monokarboxylová kyselina, z níž pocházejí i o něco známější pelargonáty (systematicky nonanoáty), což jsou vlastně její soli a estery. Vypadá jako nažloutlý olej a poměrně nepříjemně páchne. Na zahradě se však uplatní s nebývalou silou. Stačí ji nasadit proti úporným plevelům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vlastně pelargonová kyselina funguje

V boji proti plevelům se uplatní stejně efektivně jako nechvalně známé chemické herbicidy. Ovšem pro životní prostředí je zcela neškodná. Jakmile přijde do kontaktu se zelenou částí rostliny, okamžitě ji naruší a začne ovlivňovat všechny životně důležité procesy. Listy a stonky tak začnou velmi rychle odumírat, a to především díky vlivu dehydratace a vysušení.

Uplatní se nejenom na mech

Primárně je tento přírodní herbicid používán v boji proti mechům, ale stejně dobře si poradí s jednoděložnými i dvouděložnými plevely a dalšími nežádoucími návštěvníky zahrady. Zbaví vás tak namáhavé a neefektivní ruční práce jednou provždy. Funguje dokonce i na mech na dlažbě – po jeho aplikaci začnou zelené polštářky mechu mizet už po hodině. Vyřešíte tak dva problémy jednou ranou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším rostlinám kyselina neublíží

Měli byste také vědět, že tato kapalina působí pouze kontaktně. Jakmile steče do půdy, rychle tu ztrácí účinek a degraduje. Rozhodně se tedy v zemi neukládá a nemůže ovlivnit další procesy na vašem záhonu či v trávníku. Je tedy vhodná i pro ekologické zahrady nebo pro použití v blízkosti užitkových plodin.

S dávkováním pomohou profesionálové

Boj s mechem na zahradě je každoroční nepříjemnou záležitostí. Pokud však vsadíte na tohoto pomocníka z přírody, vyhrajete. Důležitá je ta správná koncentrace. Proto doporučujeme tuto složku aplikovat na zahradu prostřednictvím profesionálních přípravků, které kyselinu pelargonovou obsahují. Vyhnete se tak možným chybám a zároveň poznáte opravdu účinný přípravek, jenž na vaší zahradě zatočí s plevely.

Jak se zbavit plevele bez chemie
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články