Pokud chcete mít zajímavou zahradu, nad kterou se kolemjdoucí pozastaví v jakémkoli ročním období, měli byste si pořídit ty nejzajímavější keře. Patří mezi ně např. kalina, mahonie a brslen. Tyto keře vás uchvátí svými krásnými barvami, kterými dokážou potěšit své okolí snad celý rok. Jsou také nenáročné a cenově dostupné. Nečekejte a běžte pro ně do nejbližšího zahradnictví ještě dnes!
Listy kaliny mají krásné barvy
Kaliny jsou keře mnoha tváří. Některé kvetou brzy na jaře, jiné v průběhu jara a další zase v létě. Jsou stálezelené i opadavé, cizokrajné i domácí. Ty opadavé mají listy různých tvarů, které se v podzimních měsících krásně zbarvují, např. kalina bodnantská (Viburnum bodnatense) své listy mění do úchvatné bronzové barvy. Tento druh kaliny kvete časně zjara a její květy mají příjemnou vůni.
Pěstování těchto pestrých keřů je nenáročné. Vysazovat je můžete po celý rok, ve školkách je běžně najdete v kontejnerových výsadbách. Při výsadbě ale dbejte na to, aby nebylo příliš sucho nebo horko. Kaliny občas trápí mšice, které sají na mladých letorostech. Pokud si jich všimnete včas, jednoduše je spláchněte vodou. Pokud by byl výskyt mšic větší, aplikujte postřik (např. Mospilan). Nezapomeňte se řídit správným dávkováním, abyste své keře nepoškodili.
Mahonie překvapí jedlými plody
Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je stálezelený, přibližně jeden metr vysoký keř. Typické jsou pro ni šedomodré ojíněné plody, které jsou jedlé. Konzumujte je však až v plné zralosti, k níž dochází v srpnu až září. Šťávu z plodů lze použít na dobarvení nápojů či pokrmů, mezi které patří např.:
- červená vína,
- mošty,
- marmelády,
- kompoty,
- jogurty,
- likéry.
Mahonie je také charakteristická svými kožovitými pichlavými listy, které jsou kvůli obsahu alkaloidů mírně toxické.
Mahonie je neuvěřitelně odolná a dokáže růst i na místech, kde se vám nikdy nic neuchytilo. Vyhovuje jí slunce, stín, polostín, a dokonce i suchá půda. Snadno se šíří semeny, která roznáší ptáci svými výkaly. I když se jedná o stálezelenou rostlinu, ve větších mrazech může shodit listí. Nejde ale o žádný problém, mahonie mají skvělé regenerační schopnosti a listy na jaře opět nahodí.
Do svahu se hodí brslen
Pokud máte zahradu v prudkém svahu, neváhejte a pořiďte si brslen (Euonymus). Tento zázračný keř totiž dokáže za velmi krátkou dobu vytvořit hustý a nepropustný kořenový systém, kterým umí zastavit sesuv půdy. Další výhodou brslenu je to, že na podzim prozáří zahradu svým krásně zbarveným listím. Existuje mnoho kultivarů a např. kultivar „Red Cascade“ vás uchvátí svými zářivě červenými až fialovými barvami.
Brsleny jsou poměrně nenáročné dřeviny. Na stanovišti jim vyhovuje slunce nebo polostín a humózní, propustná půda. Řez nevyžadují, ale pokud byste ho chtěli provést, učiňte tak v květnu. Brsleny můžete množit semeny, která se sbírají začátkem října. Další možností množení je řízkování, jež se provádí v červnu. Řízky vysaďte na záhon a na zimu je přikryjte chvojím.