Slepice snese až 2x více vajec: Snůšku lze zlepšit oblíbeným lidovým fíglem, naše babičky ho moc dobře znaly

Produkce domácích vajec je rozhodně něčím, o čem sní každý majitel menšího dvorku. Podpořte snášení slepic ověřenými způsoby.

i Zdroj fotografie: Freepik / Jared and Corin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chov domácí drůbeže není nikdy jednoduché. Množství závažných obtíží však lze jednoduše předejít osvědčenými postupy. A kde se inspirovat? Mnohé o této problematice věděli již naši předkové. A právě jejich zkušenosti je možné využít i dnes. Slepice vám pak budou lépe snášet a nebudou rozklovávat vejce.

Do kurníku instalujte osvětlení

Pokud máte problém s tím, že vaše slepice málo snáší, nainstalujte do kurníku libovolné osvětlení. Stačí i malá žárovka. Čištění a údržba kurníku je navíc také mnohem jednodušší, když si na to můžete trochu posvítit. Bohatě vám postačí například LED osvětlení se solárním zdrojem. To navíc vydrží svítit i několik hodin v noci, takže slepice budou moci snášet o to déle. A vajec tedy bude více.

Tma zabrání slepicím v rozklovávání vajec

I když světlo samotné slepice ke snášení stimuluje, přímo v kukani už být přítomné nemusí. l naopak – platí pravidlo, že pokud slepice na své vejce neuvidí, jen zřídkakdy ho rozklove. Proto zakryjte vchod do míst, kde slepice snášejí, plenou nebo jiným kusem textilu.

Špatná snůška z důvodu výživy

Dalším důvodem toho, proč se ve vašem kurníku objevuje méně vajec, než byste si představovali, je to, že slepice nemají ve svém jídelníčku dostatek bílkovin. V takovém případě jim je musíte doplnit. Skvělá je v tomto ohledu třeba rybí moučka nebo nakrájená vařená vejce. Ale použít můžete i vaječné skořápky. Stačí je podrtit a dodáte slepicím řadu důležitých látek, jako je například uhličitan hořečnatý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, oxid křemičitý a stopové prvky: jód, železo, měď, zinek, vápník, kobalt, mangan či fosfor.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jinými slovy, skořápky dodají slepicím především vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík, které jim pomohou s tvorbou vajec. Skořápky se také skvěle hodí jako hnojivo pro rostliny )a to ze stejného důvodu). Mají zásaditou reakci a používají se proto na kyselých půdách, u kterých je třeba upravit pH (naopak pro kyselomilné rostliny se nehodí). Skořápky také velmi dobře nasycují půdu vápníkem a rozdrcené na hrubší prášek ochrání vaši výsadbu před slimáky.

Na zimu se hodí vitamíny

Aby slepice během zimy nestrádaly nedostatkem vitamínu, doplňte v tomto období jejich krmivo o vitamínové složky. Kromě toho však můžete vsadit i na již zmíněné skořápky, ulity šneků nebo přímo živé šneky, čerstvou zeleninu a pšeničná zrna. Slepice rovněž milují kopřivy – kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens) – a nejrůznější plevel a listy řepy.

Zbavte své slepice parazitů

Slepice rovněž mohou přestat snášet, pokud trpí nejrůznějšími parazity. Ti se obvykle vyskytují v peří. Proto by na dvorku vždy měly mít k dispozici prostor vysypaný jemnějším pískem nebo popelem, v němž se mohou popelit a zbavovat se tak všech nežádoucích příživníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Více vlhkého krmiva také pomůže

Posledním důvodem nízké snůšky vajec je špatně sestavená krmná směs. Slepice potřebují i vlhkou složku potraviny, rozhodně si nevystačí jen se suchými směsmi. Milují dýně, cukety a kukuřici. V zimě se poté jako vlhká složka hodí brambory a obilí. Ty je třeba uvařit doměkka a poté rozmačkat s obilnými otrubami.

Jak začít s domácím chovem slepic: Zjistěte vše potřebné, pokud se na chov drůbeže teprve chystáte

Jak zlepšujete snůšku svých slepic vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články