S plísněmi v pračce se čas od času setká snad úplně každý majitel tohoto přístroje. Je to proto, že tyto organismy dokážou být opravdu odolné. Pro spory plísní a hub nejsou žádnou překážkou dokonce ani teploty okolo 60 stupňů Celsia. Pokud tedy perete své prádlo na nižší teploty, pak jim vlastně necháváte volné pole působnosti. Celému procesu mohou pomoci i nejrůznější aviváže nebo ekologické prací prostředky (jako např. mýdlové ořechy).
Proč je plíseň v pračce nebezpečná
Obvykle nás na ni upozorní nepříjemný zápach, ale nejde tu jen o něj. Tyto organismy totiž produkují nebezpečné mykotoxiny, které mohou způsobovat různá onemocnění. V případě kůže jde především o její podráždění, ale vyloučen není ani vznik alergické reakce v plicích, nebo dokonce problémy se zažívacími orgány. A nemusíte mykotoxiny nutně jíst. Bohatě stačí, že je vdechujete při oblékání kontaminovaného prádla.
Při praní pozor na množství aviváže
Používáme ji ke změkčování prádla. Ovšem pokud zvolíme nevhodný program, který vyústí ve špatné vymáchání, zanechá aviváž na stěně pračky slizký povlak. A právě ten je skvělým prostředím pro nové kolonie hub a plísní. Čas do času se tedy vyplatí propláchnout prádlo jednoduše octem, a nechat tak celou dezinfekci pračky na něm. Vašemu prádlu tato procedura nijak neublíží a nepříjemný zápach brzy vyvane.
Jako aviváž lze použít i citron
Pokud opravdu nemáte rádi zápach octa, můžete vsadit na jiného pomocníka. Citron je známý svým vysokým obsahem kyselin, které dokážou vnitřek pračky také skvěle dezinfikovat. A uplatní se i při praní jemného prádla, určeného například pro děti. Díky vysokému obsahu vitamínu C působí na naši pokožku jako opravdu skvělý antioxidant a flavonoidy diosmin a hesperidin se skvěle starají o její ochrannou vrstvu. Citronová aviváž vás tak rozhodně nepodráždí.
Jak opravdu účinně dezinfikovat pračku
Někdy však obyčejné praní na vyšší teploty nebo občasný přídavek octa nestačí. Co si počít ve chvíli, kdy je vaše pračka plísněmi doslova zamořena? Zapněte ji na dlouhý program při teplotě 95 stupňů, a to aniž byste do ní vložili prádlo. Do zásobníku na prací prášek nalijte asi litr octa. Jakmile teplota u zvoleného programu dosáhne svého maxima, pak prací cyklus jednoduše zastavte. Zvýšíte tak účinnost celého procesu.
Pračku nechte stát několik hodin. Poté ji znovu zapněte a počkejte, dokud program neskončí. Poté si ještě jednou vezměte k ruce ocet a nalijte 3 šálky do nádoby na aviváž. Pusťte ždímání a nechte celý program proběhnout. Nakonec pračku otevřete dokořán a pečlivě ji vysušte. Nezapomeňte všechny dostupné prostory otřít suchým ručníkem, a to zejména oblast okolo těsnění. Právě tady se totiž plísně drží nejčastěji. Pračku pak můžete používat běžným způsobem.
Máte i vy svůj oblíbený způsob pro pravidelné čištění pračky, nebo tomuto problému prozatím nevěnujete pozornost?