Ekologické zemědělství je v této době čím dál oblíbenější a mnoho pěstitelů se tak snaží používat hnojiva nebo postřiky šetrné k životnímu prostředí. Pokud máte i vy zahrádku a nechcete používat chemické přípravky, vyzkoušejte hnojivo vyrobené z vaječných skořápek. Dodá vašim květinám i plodinám všechny živiny potřebné ke správnému růstu a vývoji.
Způsobů hnojení je hned několik
Vaječné skořápky obsahují mnoho minerálních látek důležitých pro život rostlin. Jsou jimi vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. Právě díky vysokému obsahu vápníku dokážou ovlivňovat pH půdy. Pokud ale chcete změnit půdní reakci s příliš vysokou hodnotou kyselosti, pořiďte si specializované přípravky. Vajíčka jsou na toto krátká.
Skořápkové hnojivo můžete k rostlinám dostat hned čtyřmi způsoby:
1. Skořápky vysušte, rozemelte na prášek a jednou za měsíc jimi posypte substrát.
2. Smíchejte je se zeminou během sázení.
3. Zalijte je vroucí vodou, nechte několik dní odležet na tmavém a chladném místě a používejte je při zalévání jako tekuté hnojivo.
4. Použijte vychladlou vodu po vaření vajec jako zálivku. Dejte ale pozor na to, aby nebyla osolená.
Ne všem rostlinám pomáhá
Hnojivo je vhodné pro rostliny, kterým vyhovuje zásaditá půdní reakce, tedy s pH 7 a výše. Z polních a zahradních plodin mezi ně patří okurky, zelí, fazole, kapusta a réva vinná. Z okrasných květin pak levandule, břečťan, zvonek broskvolistý, pelargonie, pivoňky, rozrazil klasnatý, karafiáty, velkokvěté plaménky a kosatce. Ze skupiny pokojovek můžete skořápky přidat k tlustici a řemenatce červené (klívii).
Skořápky nikdy nedávejte k acidofilním rostlinám. Těmi jsou hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky. Zvýšení pH by jim mohlo ublížit a způsobit abiónozy (choroby způsobené neživými činiteli), např. chlorózu nebo zpomalení růstu. Vhodným přírodním hnojivem pro tyto jedince je kávová sedlina.
A co vy? Už jste vyzkoušeli účinek hnojiva z vaječných skořápek?