Pěstování trpasličích banánovníků není žádná věda. Sklidí obdiv kdejaké návštěvy a přinesou nádech exotiky

                   

Zakrslý banánovník je v poslední době v bytech velmi oblíbený. Nejčastěji se pěstují habešské neboli červené banány (Ensete ventricosum) a klasické trpasličí banány (Musa acuminata). Všichni známe lahodné ovoce, které na těchto zástupcích exotické flóry roste, ovšem u banánovníků pěstovaných v bytě se ho spíše nedočkáme. Plní jen okrasnou funkci, což ovšem vůbec nevadí.

Trpasličí banán jako pokojová rostlina

Koncept zakrslých banánů je přímo vyvinut pro pěstování v květináčích, je však třeba jim dopřát ty správné podmínky. Společnost nám dělají už od viktoriánské doby, od té doby však prošly značnou proměnou. Velkou výhodou je zejména fakt, že při pěstování v květináčích zůstávají kompaktní, takže vás nikdy nepřerostou. A co potřebují ke své spokojenosti?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak začít pěstovat banány

Nespoléhejte se na plody z obchodů, semena v dužině jsou totiž opravdu špatně vyvinutá a nevyklíčila by. Vždy si proto pořiďte sazeničky z květinářství. Přesaďte je do směsi písku a rašeliny v poměru 4:1 a do spodní části nádoby nezapomeňte umístit drenáž z oblázků. Později banánovníky přesazujte dvakrát do roka.

Starší banánovníky potřebují neutrální nebo mírně kyselou půdu. Potřebnou směs si snadno připravíte sami smícháním 1 dílu humusu a 1 dílu lesní půdy. Tu doporučujeme dezinfikovat roztokem manganistanu draselného, který zároveň působí jako stimulátor růstu. Používejte ho ovšem pouze v noci, aby nedošlo k popálení kořenů vlivem reakce se slunečním světlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Péče o banánovník v interiéru

Banány potřebují celoročně tropickou teplotu. V zimě jim stačí +15 ° C, v létě snesou i +40 ° C. Vyhovuje jim maximum slunečního světla a také pravidelné hnojení. Z domácích prostředků vyhovuje popel z tvrdého dřeva s vysokým pH. Ten obsahuje všechny potřebné živiny, zejména vápník, hořčík, sodík, fosfor nebo draslík.

Problémy při pěstování banánovníku

Jestliže je rostlina umístěna příliš ve stínu, pak se vytahuje a její listy žloutnou. Nadbytek slunečního světla však může způsobit úpal. Banánovníku nesvědčí ani přemokření, to poznáte tak, že jeho spodní listy rychle zežloutnou a poté odpadnou. Na choroby a škůdce naopak náchylný není, v tomto směru se tedy obávat nemusíte.

Pokusíte se také doma vypěstovat exotický banánovník?

Z banánových slupek si můžete vyrobit také skvělé hnojivo
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články