Odstraňte mechy a lišejníky opravdu rychlými a zároveň ekologickými metodami. Zahradě neublížíte a přitom bude vypadat lépe

                   

Mechy a lišejníky na zahradu zkrátka patří. Ovšem ne vždy jsou na ní vítány. A to zvláště ve chvíli, kdy porůstají kmeny starších ovocných stromů nebo okupují jinak pečlivě uklizenou dlažbu na dvoře. Původ mechů je nám obvykle jasný. Ale co jsou to vlastně ty lišejníky? Z biologického hlediska jde o opravdu fascinující výtvor přírody. Jedná se o symbiózou hub a řas nebo sinic. Nemají kořeny, proto potřebují jiné rostliny.

I malý kousek lišejníku se obnoví

Jde ovšem o organismy velmi odolné. Takže pokud proti nim chcete bojovat, musíte se do toho takříkajíc pořádně opřít. A jen aby bylo jasno – lišejníky na stromech neparazitují. Ovšem mohou se v nich ukrývat zárodky hub nebo virových onemocnění. Odstraňovat bychom je tedy měli vždy. Ovšem stačí, aby z nich přežil jen malý kousek, a brzy se opět ukážou. Déšť nebo rosa je rychle oživí a uvedou je do původního stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Množství lišejníků pečlivě sledujte

Zkušení zahradníci vedou tento symbiotický organismus na své zahradě rozhodně v patrnosti. Pečlivě a především dlouhodobě totiž sledují jejich vývoj a vztah mezi jejich množstvím a zdravím dřevin. Mladé stromy zpravidla téměř vůbec neovlivňují. Ty starší by však mohly. Po dešti totiž vlhkost ve všech jejich záhybech a výčnělcích zůstává po opravdu dlouhou dobu. A nejrůznější škůdci, viry a bakterie tu tedy dokážou přežít.

Proč vaše stromy obrůstají lišejníky

Ještě předtím, než se na eliminaci těchto organismů podíváme zblízka, je třeba poukázat na důvody jejich výskytu. A totéž platí i pro mech. Čím si je tedy na zahradu doslova pozvete? Mezi největší problémy patří:

  • přelévání zahrady,
  • poškození kůry vašich stromů sluncem nebo mrazem,
  • předčasné a nesprávné prořezávání vašich stromů,
  • výskyt vysoké hladiny podzemních vod,
  • neodhalené nemoci,
  • špatný stav jejich kořenů (zejména přemokření)
  • nebo příliš vysoký věk stromů v sadu.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Recept na odstranění mechu a lišejníku

Ale není třeba hned sahat po chemických prostředcích. Vše, co k úspěchu potřebujete, najdete v domácí dílně nebo spižírně. A jak si tedy užitečnou směs namíchat? Použijte 1 čajovou lžičku jedlé sody, kterou rozpustíte ve 3 litrech vroucí vody. Tuto směs naneste na mech nebo lišejník (u stromů by voda neměla být horká, příjezdová cesta nebo fasáda vás naopak v tomto směru nijak neomezuje) a nechte působit. Po dvou hodinách sodu pláchněte čistou vodou.

Na mech platí kyselina citronová

Ale použít můžete i kyselinu citronovou. Ta tyto nežádoucí organismy jednoduše vysuší, což způsobí, že odumřou. A jak ji aplikovat? Připravte si jednoduchý postřik. Budete potřebovat 4 litry vlažné vody, 75 gramů běžné jedlé sody a rovných 300 gramů kyseliny citronové. Přidat můžete i několik kapek esenciálního tea tree oleje a 10 ml libovolného oleje. Aplikujte stejným způsobem jako samotnou jedlou sodu.

Také se potýkáte s invazí mechů a lišejníků na své zahradě, nebo vám tyto organismy vůbec nijak nevadí?

Velký problém představuje na zahradě také plevel. Naučte se ho vyhubit efektivním a ekologickým způsobem
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články