Jak se konečně zbavit mechu v trávníku? Pomůže důmyslné použití písku i správné sečení

                   

Mech je primitivní nekvetoucí rostlina, která roste na dané ploše a šíří se tam celkem rychle. Má ráda stinná místa a vlhkou půdu. Objevuje se na trávníku za příznivých podmínek. Tedy například když je tráva nakrátko posečená nebo podvyživená. Šířící se mech nevypadá na trávě vůbec esteticky. Existují však způsoby, jak se ho zbavit.

Provzdušňování a pískování trávníku

Pokud chcete vzniku mechu předejít, je nejdůležitější trávu správně posekat. Tedy nejlépe na výšku 3 centimetrů. Stejně jako stříhané vlasy rostou rychleji, i časté sečení trávy zaručí její rychlejší růst. Tím snížíte výskyt mechu. Myslete také na to, že mech má rád vlhkost. Důležité tedy je, aby byla země řádně odvodněná. Skvělé je tedy využití mechanického provzdušňovače a prosypání trávníku pískem. Nebude tak omezen přívod vzduchu ke kořenům.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Pixabay

V místě, kde je na trávníku mech, zkontrolujte kyselost substrátu. Pokud je pH nižší než 6, je nutné vápnění. Vápnit lze například dolomitem, ten půdu odkyselí. Stačí ho nasypat na povrch trávníku, a ten potom zalévat jemným proudem vody. Místo dolomitu můžete na trávník použít také hotový přípravek na boj s mechem. Rovněž se vyplatí ze zatravněné oblasti odstranit nepotřebné předměty a větve stromů. Tím pustíte k trávníku slunce.

Používejte správné hnojivo na trávník

Nejúčinnějším způsobem je pochopitelně použití správného hnojiva. V ideálním případě by mělo být speciálně určené pro trávník s mechem. Pak omezí jeho šíření, a navíc zrychlí růst trávy. Pokud nechcete, aby se mech na vašem trávníku na zahradě objevil, je nutné se o trávu řádně starat. Na zdravých a upravených trávnících se totiž mech vyskytuje méně často.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se však již na trávníku objeví, je třeba s jeho odstraňováním začít okamžitě, než se definitivně rozšíří. Jestliže si s ním nevíte rady, nebojte se zavolat odbornou pomoc. To udělejte také v případě, že nemáte dostatečné vybavení k provzdušnění půdy. Zahradník si s mechem ve vašem trávníku jistě hravě poradí a vy se budete moci těšit z krásného a zdravého zeleného koberce.

Na mech v trávníku vám může pomoci i zelená skalice. Její aplikace je jednoduchá, ale o to účinnější
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články