Jak na dokonale posečený golfový trávník? Samotná sekačka ani zdaleka nestačí

                   

Je sice pravdou, že pravidelným sečením trávník houstne, ovšem jen to samo o sobě rozhodně není dostačující. Důležitá je třeba i optimální výška sečení. Ta by se měla pohybovat mezi 3,5 a 5 cm, ovšem na stinných místech se nikdy nesmí dostat pod 5 cm, což málokdo ví. A opravdu vysoký trávník je nutné umravňovat v několika krocích, nikdy tedy není možné ho sesekat najednou, ublížili byste mu.

Jak na umravnění vysokého trávníku

K poslednímu bodu se ještě na chvíli vrátíme. Pokud jste například zdědili neudržovanou zahradu nebo louku, nemyslete si, že ji uvedete do perfektního stavu během jedné jediné sezóny. Naopak, přerostlému trávníku se budete muset věnovat v několika krocích. Celkem je nutné počítat s 20 až 25 sečeními ve vegetačním období, jinak hrozí poškození travního koberce. Myslete tedy na to, že se od poloviny dubna do konce října pořádně zapotíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak často sekat trávník

To záleží především na rychlosti růstu. Klidně to může být každý týden, ovšem musíte to dělat správně. Pohybujte se po něm jen se sekačkou s pravidelně broušenými noži a dodržujte výše zmíněnou minimální výšku. Jedině tak si můžete být jistí, že vše dopadne přesně tak, jak má, a že s každou úpravou sekané plochy bude vzhled trávníku krásnější a práce jednodušší. A na co dalšího ještě dbát?

Hustý trávník vyžaduje dobrou zálivku

Myslete na to, že 80 % hmotnosti trávy tvoří voda a její spotřeba závisí především na okolní teplotě a druhu půdy. A jaké je pravidlo správné zálivky? Provádějte ji spíše méně často a v delších časových úsecích. Kořeny tak budou mít šanci vyschnout a trávník nebude postižen hnilobou. Zda je množství vody dostatečné, poznáte snadno. Do trávníku zapíchněte asi 15 cm hluboko vhodný klacík. Pokud je zemina vlhká i v této hloubce, je vše v pořádku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší hnojivo na trávník je to přírodní

Nejdůležitější je v tomto ohledu jarní hnojivo na trávník. S nástupem jarního období růstu (tedy v období přibližně od poloviny března) bude váš trávník vyžadovat opravdu velké množství živin. Jestliže nebyl během léta pravidelně přihnojován rozmělněnou posekanou trávou, pak jeho hnojení proveďte v březnu nebo dubnu. Bude potřebovat zejména dusík (N), který urychluje dělení buněk, a tím i růst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je také důležitý pro rychlou regeneraci všech částí rostliny. Jako skvělé domácí hnojivo na trávník se osvědčuje především dřevěný popel. Stačí ho rozhodit na povrch a dobře prolít vodou. Nedostatek živin v travním porostu poznáte jednoduše. Zpočátku se prozradí méně intenzivní barvou, později se přidá i zpomalený růst. Při výběru dobrého travního hnojiva se proto zaměřte především na dusík, draslík, fosfor a hořčík.

S obnovou trávníku pomůže mulčování

Myslete také na to, že vynikajícím hnojivem je přímo samotná tráva. Tedy všechny její části, které pravidelně odstraňujete sekáním. Pokud má vaše sekačka funkci mulčování, pak může tato organická hmota bez obav zůstat na trávníku, kde se rozkládá a postupně ho vyživuje. Slouží totiž jako zdroj cenných živin. Naopak opadané listy na podzim je třeba odstraňovat, zpomalují totiž přístup kyslíku ke kořenům.

Jarní a podzimní provzdušnění trávníku

Ale jen dobrá sekačka k údržbě trávníku nestačí. Zdatně by jí měl sekundovat i vertikutátor, protože i trávník se může při nepříznivém sledu okolností začít dusit a potýkat se se ztrátou světla a vzduchu. Na jaře a na podzim je tedy dobré travní drn nařezat, a umožnit tak kyslíku ničím neomezený přístup. A k tomu vám pomůže vertikutátor. A jak na poslední podzimní sečení? Výška trávy by při něm neměla přesáhnout 4 cm.

Nejste si jistí, zda má vaše sekačka dostatečně ostré nože? Pak je vlastnoručně nabruste díky tomuto jednoduchému návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články