Většina z nás se už setkala s nepříjemností, kterou je rosení okenního skla. V některých domácnostech k němu dochází dokonce každou zimu a jejich obyvatelé s ním musí bojovat. Jsou nuceni každé ráno utírat vodu z oken i parapetů a potýkají se s růstem plísní. Díky preventivním opatřením se dá ale orosení snadno vyhnout.
Proč k rosení vlastně dochází
Rosení oken je naprosto běžný fyzikální jev, který vzniká nadměrnou kondenzací vodních par. Dochází k němu, protože vzduch v místnosti má schopnost pojmout pouze určité množství vlhkosti. A když tuto hranici (rosný bod) přesáhne, pak se na chladnějších površích pokoje kondenzovaná vlhkost vysráží a my ji můžeme vidět ve formě kapek vody.
Pozor na dlouhé větrání
V zimních měsících je doporučeno otevírat okna alespoň třikrát denně po dobu pěti až šesti minut. Vyvarujte se delšímu větrání, jelikož kromě výměny vzduchu dochází k velkým únikům tepla a výraznému ochlazení stěn v místnosti. Na jaře větrejte přibližně deset až dvacet minut, v létě pak dvacet pět až třicet.
Nezakrývejte vršek topného tělesa
Teplý vzduch vycházející z radiátoru jde směrem nahoru a vyhřívá tak okenní sklo zevnitř. Proto je nejlepší umístit topné těleso přímo pod okno. Důležité je, abyste ho nepřekrývali velkou parapetní deskou. Jinak by skleněná tabule nebyla dostatečně vyhřátá a jeho teplota by mohla klesnout pod rosný bod.
Vlhko produkují také pokojovky
Nadměrnému rosení zabráníte také, když:
- během chladných nocí vytáhnete vnitřní žaluzie.
- budete sušit prádlo v sušičce nebo venku.
- snížíte počet pokojových rostlin umístěných na parapetní desce.
- při vaření budete používat digestoř.
- během sprchování zavřete dveře, aby se vlhkost nešířila do dalších místností.
- budete používat pohlcovače vlhkosti.
Dodržujete tato preventivní opatření i vy?