Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je druh hmyzu (Insecta), který často navštěvuje naše obydlí. Nejběžněji se vyskytuje v koupelnách či kuchyních, jelikož jí vyhovuje vlhko. Své jméno tento bezkřídlý členovec dostal podle tvaru a povrchu svého těla, jež nápadně připomínají miniaturní rybku. V anglicky mluvících zemích jí pak říkají „silverfish“.
Dožívají se až překvapivého věku
Tento živočich se může dožít až celých osmi let (průměrně čtyř), což je na hmyz úctyhodné číslo. Jeho růst je totiž poměrně pomalý a dospívá až během třetího roku života. Samičky na vlhkých místech kladou drobná vajíčka žluté barvy o počtu přibližně tří až dvaceti kusů. Z těch se za krátký čas líhnou larvy, které jsou velice podobné dospělcům a rychle putují za potravou.
Jsou rybenky nebezpečné?
Rybenek se vůbec nemusíte bát. Jsou mírumilovné, nekoušou a ani nepřenášejí žádné choroby. Jedná se tedy o naprosto neškodné živočichy. Mohou být dokonce užitečné, jelikož se živí nečistotami a roztoči žijícími v prachu. Někdy se ovšem může stát, že se přemnoží a velice ochotně se pustí do záclon, oblečení, knih, papíru, kobercového lepidla, vlny nebo fotografií.
O regulaci rybenek uvažujte až ve chvíli, kdy dojde právě k jejich přemnožení. Na trhu je k dostání mnoho chemických přípravků k tomu určených. Sáhnout však můžete také po ekologických alternativách. Mezi ty patří např. vanilkový lusk, jehož vůně tento vlhkomilný hmyz odpuzuje. Stačí, když ho rozříznete, nakrájíte na menší kousky a položíte na místo, kde se rybenky nejčastěji shromažďují.
Jak zničit rybenky
Vyzkoušet můžete také brambory, po nichž se tito drobečci mohou utlouct. Hlízu nejprve nastrouhejte a rozložte na papír. Vůně pasti je brzy přiláká a zůstanou u ní až do druhého dne. V brzkých ranních hodinách váš úlovek zkontrolujte. V případě úspěchu papír zmuchlejte a vyhoďte do kontejneru či popelnice.
Na rybenky dále skvěle platí preventivní opatření, která spočívají v:
- častějším větrání,
- vysoušení vlhkých míst (koupelen a toalet),
- pravidelném praní a provětrávání rohožek,
- okamžitém usušení podlahy po jejím vytření,
- utěsnění prasklin v podlahách silikonem,
- vysávání spár a otvorů (kvůli výskytu vajíček),
- prolévání odtoků umyvadel a van horkou vodou.
Které další způsoby boje s přemnoženými rybenkami znáte?