Nudí vás obyčejný trávník? Změňte jeho monotónnost ve hru barev pomocí nesmrtelných půdopokryvných rostlin

                   

Trávník patří mezi ten nejčastější prvek kryjící půdu českých zahrad. Ne každý chce ovšem spadnout do obyčejnosti a touží po něčem zajímavějším a živějším. Řešením pro tyto jedince je pak vysetí či vysazení půdopokryvných rostlin. Ty nejenže vypadají naprosto úchvatně, ale navíc bravurně snášejí sešlap, a tak se hodí i do frekventovanějších míst vašeho pozemku.

Některé z nich vyžadují péči

Než se pustíte do samotného výběru půdopokryvných krásek, musíte zvážit faktory, které budou mít velký vliv na jejich vývoj a schopnost se rozrůst. Jedná se zejména o přísun slunečních paprsků, stanoviště, typ půdy a půdní reakce (kyselost). Dále si musíte promyslet množství času, které budete ochotni rostlinkám věnovat. Pro příklad břečťan je třeba pravidelně prostříhávat a usměrnit tak jeho bujný růst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče finanční náročnosti, té se obávat nemusíte. Stačí, když si v zahradnictví pořídíte pouze pár rostlinek, které si pak snadno doma namnožíte, a pokryjete i tu sebevětší zahradu. Prvním z typů vegetativního množení je dělení. Jak název vypovídá, budete rozdělovat jednotlivé rostlinné části od sebe, tedy výhonky s kořínky, oddenky nebo celé trsy.

Druhy známé i neznámé

Tato metoda se týká např.:

  • vrbiny penízkové (Lysimachia nummularia),
  • zběhovce plazivého (Ajuga reptans),
  • barvínku (Vinca),
  • mechovce kostrbatého (Cotula squalida)
  • a mateřídoušky obecné (Thymus serpyllum).

Namnožené rostliny nejprve uchovávejte v květináči ve stínu. Světlu je vystavujte postupně, abyste zabránili šoku. Poté je přesaďte na venkovní stanoviště.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na konci června (po odkvětu) můžete vyzkoušet řízkování, které se hodí pro acénu drobnolistou (Acaena microphylla), barvínek menší (Vinca minor), zběhovec plazivý (Ajuga reptans) a břečťan obecný neboli popínavý (Hedera helix). Velikost jednotlivých řízků by se měla pohybovat okolo pěti až deseti centimetrů. Každému ponechte maximálně dva až tři vrchní listy (někteří pěstitelé je navíc zkracují na třetinu či polovinu jejich délky kvůli odpařování).

Pozor na houbové choroby

Když máte řízky připravené, opatrně je zapíchněte do substrátu. Ten by měl sestávat ze dvou dílů písku a jednoho dílu rašeliny. Pěstební nádobu následně zakryjte potravinovou (nebo jinou průhlednou) fólií, díky níž se bude u rostlin držet potřebné vlhko. Zeminu udržujte neustále mírně vlhkou. Vyvarujte se ovšem přelití, které má za následek hnilobu.

Při dodržení postupu se dočkáte během jednoho a půl až dvou měsíců zakořenění. V této době je nutné odstranit ochrannou fólii, abyste předešli plísním substrátu, a tak i kořenového systému. Poté mladé řízky přesaďte do květináče, důkladně je zalijte a pohnojte vhodným tekutým nebo granulovaným hnojivem. Až rostlinky zesílí a vytvoří více kořenů, můžete je přemístit do jejich trvalého venkovního domova.

Která půdopokryvná rostlina se vám zamlouvá nejvíce?

Věděli jste, že existují také půdopokryvné růže? Tyto krásky prozáří každou zahradu
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články