Jak vypudit myši z domu docela obyčejnou směsí bylinek, která zaútočí na jejich čich. Dalších 23 let se nevrátí

                   

Myši a další hlodavci nejsou v domácnostech právě vítanými tvory. A není divu – dokážou totiž znehodnotit jídlo i nábytek, všude kálejí a přenášejí i různé nemoci. Obvykle se stěhují tam, kde najdou něco k snědku. Nejčastěji se do obydlí stahují s nástupem chladného počasí, ovšem objevit se mohou kdykoliv během roku. Proto se vyplatí mít v záloze účinný recept, který je rychle vypoklonkuje pryč.

Proč myši vlastně vyhánět

Možná máte s těmito roztomilými zvířátky soucit a říkáte si, že jedna nebo dvě myšky v domácnosti nemohou vadit, zvlášť pokud máte potraviny a další důležité věci zabezpečené. Ovšem tito hlodavci mohou být nebezpeční kvůli celé řadě nemocí, které přenášejí. Jde například o:

  • trichinelózu,
  • salmonelózu,
  • tyfus,
  • brucelózu,
  • a leptospirózu.

Odhalte přítomnost hlodavce včas

Tito tvorové po sobě dokážou zanechat celou řadu stop, které je možné při detailním průzkumu obydlí rychle identifikovat. Jde především o jejich výkaly. Ty lze najít zejména na potravinářských výrobcích. Krysy se zase prozradí močí vytvářející charakteristické skvrny, tvořené její kombinací s mastnotou a nečistotami. A pobyt hlodavců bývá samozřejmě doprovázen i nepříjemným zápachem.

Pamatujte také na to, že krysy a myši jsou noční tvorové. Takže pokud během noci uslyšíte opakované škrábavé zvuky, budete mít jasno. A s protiakcí rozhodně neváhejte. Tyto druhy hlodavců se totiž opravdu rychle rozmnožují. Například obyčejná myš domácí je schopná reprodukce již 42. den po narození! Pokud tedy se zásahem zaváháte, pak dost možná budete muset bojovat s celou kolonií těchto škůdců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vypudit myši z domu

Nejdříve zjistěte, kde se hlodavci uhnízdili. Dost častou se prokoušou omítkou nebo si udělají hnízdo v minerální vatě. Ale klidně se mohou usadit v kufru s oblečením, který už léta ukrýváte pod postelí. Jakmile místo odhalíte, začněte s protiakcí. Do jeho okolí stačí umístit bylinnou směs, kterou myši opravdu nesnesou – než by tolerovaly její charakteristikou vůni, raději se odstěhují.

A co si připravit? Hodit se vám budou především tyto byliny a rostliny:

  • divizna,
  • heřmánek,
  • máta,
  • oleandr,
  • citron,
  • levandule
  • sušené květy třezalky,
  • zelené listy rajčat
  • a vratič.

Všeobecně platí, že až na třezalku by měly být všechny bylinky v čerstvém stavu. Pokud je však neseženete, spolehněte se alespoň na ty sušené – před aplikací je ovšem opravdu důkladně rozemněte. Vsadit však lze i na nejrůznější domácí pachy – třeba na lak na vlasy, který myši spolehlivě odpudí z vaší spíže.

Ocet na myši i krysy

A ještě jednoho pomocníka proti těmto hlodavcům doma běžně máte – ocet. Klidně můžete vsadit na ten obyčejný, anebo třeba využití ten vinný, který jste si pořídili do salátů, ale nějak mu nepřišli na chuť. Je však nutné jeho pach neustále udržovat čerstvý. Nelijte ho tedy do rohů a jiných nepřístupných míst. Místo toho si najděte malé mističky (třeba dno od PET lahve), do nich vložte houbičku a na tu ocet nalijte. Podle potřeby doplňujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další prostředky pro odpuzení myší

Pokud nechcete hlodavcům ublížit, můžete použít i oblíbené humánní pasti. Jde obvykle o klece nebo sklopné pasti, do jejichž středu vložíte nějakou voňavou pochoutku. Zapomeňte na sýr – i když se k myším tradičně váže, ve skutečnosti mají mnohem raději třeba opečený špek. A jak past funguje? Hlodavec přilákaný pachem vleze dovnitř, past se uzavře a vy ji pak jednoduše vezmete a myš vypustíte někde venku.

Projděte se však alespoň do kilometrové vzdálenosti od domu, jinak se vám velmi rychle vrátí. Vsadit lze i na ultrazvukové odpuzovače. Ty vydávají zvuky, které sice dráždí uši hlodavců, ovšem vy je vůbec neuslyšíte. Nijak vás tedy nebudou rušit, ale myši se urychleně odstěhují pryč. A velmi spolehlivě působí i alobal. Není jasné, zda se myším nelíbí jeho šustivý zvuk nebo lesk, ale pokud pověsíte proužky alobalu v blízkosti jejich hnízda, také se rády odstěhují.

Jaké triky používáte při boji s hlodavci vy?

Myš se může stát i skvělým domácím mazlíčkem. Naučte se, jak ji správně chovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články