Pěstování rajčat vzhůru nohama: Vynalézavé řešení staré 840 let přinese enormní úrodu i na nepravděpodobných místech

                   

Chcete si ulehčit pěstování rajčat a jejich následnou sklizeň? Vyzkoušejte jejich výsadbu vzhůru nohama. Tato metoda skýtá mnoho úžasných výhod. K rostlinám se nedostanou žraví škůdci, jako jsou slimáci, plzáci a larvy brouků. Nemusíte nijak řešit opěrný systém. Ušetříte místo na záhonu či terase. Zalévání vám půjde snadněji, zmenší se riziko napadení houbovými či bakteriálními patogeny a plody budou rychleji a kvalitněji dozrávat díky rovnoměrnému přístupu slunečních paprsků.

Jak vybrat odrůdu rajčat

Pro tento způsob pěstování se ovšem nehodí úplně všechny rajčatové odrůdy. Vhodné jsou pouze ty odolné a kompaktní. Mezi ty patří např.:

  1. Pendulina Orange: cherry rajčátko s kulatými, sladkými plody, dorůstá do výšky 60 centimetrů,
  2. Tumbling Tom Red: sladce chutnající třešničkové rajče, které prosperuje při pěstování v nádobách.

Určitě se vyhněte odrůdám s velkými a těžkými plody. Mohlo by totiž dojít k jejich opadu, a dokonce i poškození celé rostliny a zavěšené konstrukce.

Důležitá je opatrnost a přesnost

Rajčata vysejte, jak jste zvyklí. Pak počkejte přibližně do druhé poloviny května, kdy můžete přikročit ke speciální výsadbě. K té budete potřebovat dostatečně velké nádoby. Nejlepší jsou větší PET lahve nebo plastové kbelíky o objemu 5 až 10 litrů. Až budete mít vybráno, pusťte se do jejich přípravy. Před 840 lety naši předkové tak vyspělé možnosti neměli, hravě si poradili s tehdejšími nádobami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  1. Do dna každé nádoby vyřízněte několik otvorů o průměru cca 5 centimetrů.
  2. Vezměte si kus netkané textilie a vložte ji do nádoby.
  3. V místě otvorů do „netkaniny“ nožem vyřízněte písmeno „X“ (umožní rajčeti růst a zároveň nepustí ven zeminu).
  4. Do stěn kýble/láhve nahřátým hřebíkem udělejte několik děr, kterými prostrčte provázek na zavěšení.
  5. V případě použití průhledných lahví proveďte jejich natření (kořeny pro svůj vývoj potřebují naprostou tmu).

Nezapomínejte na vydatnou zálivku

Dalším krokem je samotná výsadba sazenic. Ty velice opatrně prostrčte otvory v textilii a přidejte k nim výživný substrát. Výborná je směs kompostu, humusu a rašeliny v poměru 1 : 1 : 1. Přidat můžete i hnojivo (domácí či kupované). Pěstební nádoby následně zavěste na slunné místo chráněné před větrem.

Rostoucí rostliny pravidelně zalévejte (při horkých dnech i každý den). Používejte ovšem přiměřené množství vody, jinak steče k listům a květům. To bude mít za následek rozvoj houbových či bakteriálních chorob. Jednou za čas aplikujte organická hnojiva (např. chlévský hnůj). Odstraňujte listy, které rostou příliš blízko substrátu, a nezapomínejte na pravidelné zaštipování fazochů, jak to bývá u rajčat zvykem.

Jaké zkušenosti máte s touto metodou pěstování?

A co udělat s obrovskou úrodou, která jistě přijde? Zkuste tento jednoduchý recept na sušená rajčata
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články