Nejúčinnější čistící pokojová rostlina: Je takřka nesmrtelná, daří se jí kdekoliv a přesto ji v ložnici nemáte

                   

Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Ovšem jeho účelem není jen dekorativnost. Patří také mezi rostliny čistící vzduch od benzenu, formaldehydu, xylenu, amoniaku, toluenu a trichlorethylenu. Jeho pěstování navíc není těžké a zvládne ho i začátečník.

Jak pěstovat zelenec

Této pokojové rostlině vyhovuje jak rozptýlené sluneční světlo, tak polostín. V bytě se mu tedy bude dařit úplně všude kromě jižní strany. Na jižní parapet bez zastínění nepatří, protože přímé sluneční světlo rostlinu ničí. Optimální teplota pro pěstování zelence se celoročně pohybuje mezi 15 až 25 ° C. A není náročný ani na zalévání.

Během sezóny (tedy na jaře a v létě), mu bohatě postačí zálivka 2krát týdně a během zimy je možné frekvenci snížit až na polovinu. Záleží ovšem na tom, kde zelenec přezimujete. A pokud váháte nad tím, zda zelenec zalít nebo ne, pamatujte si, že na jeho kořenech najdete zásobní hlízy s vodou, takže pokud ho nezalijete, uškodíte mu méně, než kdybyste ho přelévali. Přesazování a případně i prořezávání se provádí každoročně na jaře, častěji to obvykle není třeba.

Co ještě vědět o zelenci

Na jaře je žádoucí hnojit pokojový zelenec chocholičnatý dusíkatými hnojivy. Dá se také snadno množit, a to nejlépe za pomoci dceřiných rostlinek, které vyrůstají na bočních výhonech. Velmi staré rostliny ovšem i přes veškerou péči mohou svůj perfektní vzhled ztratit, proto je vhodné zapěstovat si spíše menší zelence a staré vytáhlé rostliny s nimi nahradit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další pokojové rostliny, které čistí vzduch

Zelenec se skvěle hodí do ložnice, protože dokáže vyčistit vzduch v místnosti od škodlivých elementů a zároveň do něj nevylučuje žádné škodlivé látky. V tomto ohledu mu však zdatně mohou sekundovat i některé jiné rostliny. A o jaké jde?

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
  • lopatkovec (Spathiphyllum),
  • tchýnin jazyk alias tenura (vsaďte na druhy Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata),
  • jasmín pravý (Jasminum officinale)
  • a vavřín vznešený (Laurus nobilis L.) alias vavřín ušlechtilý.

Vzduch v domě vyčistí i kapradiny

Existuje však dokonce celá skupina rostlin, která vás dokáže zbavit škodlivých látek v ovzduší bez ohledu na to, jaké druhy si pro pěstování doma vyberete. A kterým se u vás doma bude pravděpodobně dařit nejlépe? Vyberte si druhy jako:

  • parožnatka (Platycerium),
  • žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum),
  • srpovice (Cyrtomium falcatum),
  • sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus),
  • netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum),
  • pelea (Pellaea rotundifolia),
  • a ledviník (Nephrolepsis).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejméně náročnou kapradinou do bytu je ledviník (Nephrolepsis). Vystačí si totiž jen s minimem světla a přežije dokonce i krátkodobé přesušení, které by bylo pro většinu jiných druhů kapradin doslova rozsudkem smrti. Na chvíli sice ztratí svůj dekorativní vzhled, ale do několika týdnů se opět nádherně zazelená.

A v jakých dalších oblastech života v domácnosti pomáhají pokojové rostliny vám?

Zjistěte, jak vybrat správné pokojové rostliny do ložnice a zbavte se často tradovaných mýtů
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články