Čím v červnu pohnojit okrasnou zahradu, aby kvetla až do konce léta: Speciální příručka pro všechny květiny

                   

Okrasná zahrada potřebuje v létě důkladnou péči. Pokud ji zanedbáte, připravíte se zcela zbytečně o nálož květů. A navíc to, co neprovedete v červnu, už později během sezóny jen těžko doženete. A jak ji tedy pohnojit tak, aby zůstala krásná až do konce vegetační sezóny? Budete k tomu potřebovat jen slepičí hnůj.

Co byste měli vědět o hnoji

Jedním z nejběžnějších organických hnojiv vhodných pro výživu okrasných rostlin je slepičí trus. Je skvěle dostupný a snadno se s ním pracuje. Má však některé nevýhody (a samozřejmě i výhody), které je třeba vzít v úvahu při jeho používání. Navíc ne všechny plodiny na takové hnojení reagují pozitivně. Vyplatí se o něm tedy něco zjistit předtím, než se pustíte do jeho používání.

Výhody slepičího hnoje pro zahradu

Podívejte se na důvody, díky nimž se opravdu vyplatí po slepičím trusu při výživě zahrady sáhnout.

  • Působí rychle, stimuluje tedy rychlý růst svěřených plodin.
  • Není nebezpečný pro lidi a ani pro zvířata.
  • Zlepšuje strukturu a jedním dechem rovněž i složení půdy.

Ovšem našli bychom i negativa. Má v sobě sice hodně dusíku, ale jen málo dalších nezbytných látek, nutných pro kvetení okrasných květin. A může vám také zničit veškerou výsadbu, pokud se aplikuje ve velkých dávkách. A nesmíme zapomenout ani na pronikavý zápach, který dokáže během kvetení rostlin leckdy odradit přirozené opylovače například od návštěvy sousedních zeleninových záhonů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnojit květiny slepičím trusem

Na výrobu univerzálního hnojiva budete potřebovat 1 díl čerstvého slepičího trusu a 10 dílů vody. Nejprve se ovšem hnůj pouze smíchá s vodou v poměru 1 : 1. Roztok se uloží do vhodné a především dobře uzavřené nádoby (viz pronikavý zápach) a nechá se týden odležet. Teprve po této době se hnojivo přecedí, doředí zbylou vodou a použije jako zálivka. U běžných rostlin se smíchá s klasickým komplexním hnojivem pro kvetení.

U hortenzií se pak do deseti litrů hotového hnojiva vyplatí přidat 10 gramů kyseliny citronové. 10 dní po tomto hnojení je vhodné tyto okrasné keře přihnojit i slabým roztokem manganistanu draselného. Ovšem najdou se i rostliny, u nichž je lepší toto hnojení nepoužívat. Jde například o vřesy nebo azalky. U nich uděláte lépe, pokud sáhnete po speciálním hnojivu určeném přímo pro ně.

Co byste ještě měli vědět

Pokud nemáte k dispozici vlastní chov slepic, pak můžete hnůj jednoduše zakoupit u každého většího zemědělce nebo třeba v zahradnictví. Zde se navíc obvykle prodává ve formě granulí nebo prášku, které při přípravě nevydávají téměř žádný nepříjemný zápach. Jejich pořízení však bude samozřejmě o něco dražší, než v případě čerstvých kuřinců.

Jaká hnojiva máte na zahradě v oblibě vy?

Můžete zkusit i jiný recept na jednoduché květové hnojivo ze slepičího trusu
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články