Excelentní způsoby využití starých novin na zahradě, o kterých ví jen 10 % zahrádkářů. Dokážou nahradit mnohé drahé vychytávky

                   

Nepotřebné noviny jsou skvělým materiálem pro použití na zahradě. Vyrobit z nich lze například papírový mulč nebo květináčky, které nahradí ty rašelinové. Projděte si 9 nejzajímavějších a nejoblíbenějších nápadů na využití novin v zahradě. Určitě se vám budou skvěle hodit, a navíc díky nim ušetříte.

1. Květináčky na sazenice

Mnoho mladých sazenic nemá příliš rádo přesazování. Dnes je proto možné koupit rašelinové nádoby na pěstování mladých paprik, rajčat, cuket apod. Ale proč utrácet za to, co si můžete udělat vlastníma rukama? Pomohou vám právě noviny. Nejdříve je nařežte na dlouhé proužky o šířce 10 až 13 cm.

Poté je omotejte kolem skleněné láhve v několika vrstvách. Okraj papíru slepte nebo připevněte sešívačkou. A nakonec ohněte spodní část papírového kornoutu, abyste získali dno. Vzápětí je váš novinový květináč připraven k naplnění půdním substrátem a k výsevu semen.

2. Ochrana kmenů stromů

Některé dřeviny nutně potřebují zimní ochranu před zvířaty, která mohou během chladných zim poškodit kůru. Vyrobte si na ně proto ochranný obal z několika vrstev velkých novin. Srolovaný papír se jednoduše navlhčí a překryje vrstvou polyethylenu. Vše se poté přiváže provázkem nebo upevní lepicí páskou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Noviny pomohou při uskladnění

Pro zamezení rozvoje plísňových a bakteriálních infekcí na uskladněném ovoci a zelenině jednoduše obalte každý plod do novin. Úrodu jako takovou lze skladovat mimo specializovaných beden i v kartonových krabicích nebo dřevěných boxech stojících ve sklepě, které se postarají o dostatečnou ventilaci vzduchu.

4. Výsevní pásky z novin

Noviny nastříhejte na proužky o šířce 1 nebo 1,5 cm, navlhčete je vodou a přilepte na ně semena. Pokud nebude voda stačit, pak použijte bramborový škrob smíchaný s vodou. Poté už jen pásky jednoduše položte na záhon a zasypte zeminou. Už nikdy se vám nestane, že by vám úroda vyrostla příliš blízko u sebe.

5. Pasti a návnady na škůdce

Slimáci a další škůdci milují vlhko – pro toho tedy nevyužít? Použijte noviny složené v několika hustých vrstvách, které jste důkladně navlhčili. Poté je rozložte v různých částech zahrady a nechte přes noc v klidu. Ráno všechny obávané škůdce snadno posbíráte. A pokud noviny znovu navlhčíte, můžete totéž opakovat libovolně dlouhou dobu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

6. Novinové pásy na stromy

Chcete zamezit mravencům, aby se dostaly k vaší úrodě v ovocném sadu? Pak je odraďte novinovými pásky. K jejich výrobě budete potřebovat proužky novin o šířce cca 20 cm, délku pak zvolte podle obvodu kmene, ovšem přidejte několik centimetrů kvůli připevnění. Noviny poté nastříkejte insekticidem. Tuto ochrannou vrstvu každý týden obnovujte.

7. Mulč proti plevelu

Nechcete, aby na nepoužívaných záhoncích rostl plevel, protože byste ho napřesrok jen těžko odstraňovali? Pak je jednoduše pokryjte vrstvou z novin. Nemusíte utrácet za mulčovací kůru – noviny vám poslouží opravdu stejně dobře. A lze je použít i mezi sazenice – zabrání tak i odparu vlhkosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

8. Dejte noviny do kompostu

Ano, i tady mají noviny své místo – tedy pokud jde o ty klasické na recyklovaném, šedivém papíře. Nedávejte je však do kompostu vcelku, raději je nastříhejte na tenké proužky. Papír je navíc bohatý na uhlík, takže vám může pomoci odstranit z kompostu nepříjemný zápach (ten způsobuje nadbytek dusíku).

9. Pomohou při uskladnění hlíz

Rádi byste na zimu uložili hlízy mečíků nebo jiřin, ale nejste si jistí, jak na to? Abyste předešli výskytu plísní a hniloby, pak jednoduše každou jednotlivou hlízu zabalte do novin, a teprve poté uložte na tmavé a chladné místo. Na jaře pak stačí hlízy vybalit a zasadit na záhonek tak, jak jste zvyklí.

Které z těchto způsobů využití novin na zahradě jste už znali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články