Dost možná jste už na šťavnaté a křehké lodyhy rostlinky Stellaria media, česky zvané ptačinec žabinec nebo ptačinec prostřední, už také narazili. Jde o oblíbenou bylinku pro všechny, kdo si rádi jídelníček obohacují z přírodních zdrojů. Ovšem pro jiné zahrádkáře jde o úporný plevel. Pokud se také řadíte mezi stoupence tohoto názoru, tak dost možná změníte názor, až zjistíte, jak vám může být ptačinec žabinec užitečný.
Plevel původem ze zámoří
Žabinec ptačinec není původní evropskou rostlinou. Ve skutečnosti sem byl zavlečen přistěhovalci ze Severní Ameriky, kteří si ho vážili jako bylinky. Je totiž skutečně jedlý, i když ve velkém množství vám může způsobit žaludeční nevolnost, protože jeho nať obsahuje saponiny. Lze ji konzumovat v syrové nebo vařené formě. Čerstvé květy a listy se přidávají do salátů, ale třeba i do omáček nebo pesta.
Do jídelníčku vám dodá například vitamíny C, D a B-komplex, ovšem nezapomíná ani na vápník, železo, draslík, hořčík, zinek a beta karoten. Roste úplně všude, ovšem nejlépe se mu daří na vlhkých místech plných živin – nepřekvapí tedy, že ho často najdete třeba na kompostu nebo ve skleníku. A stejné živiny, které dodává lidem, může poskytnout i rostlinám. Stačí ho připravit tím správným způsobem.
Jak vyrobit hnojivo z ptačince
A jak tedy využít tento plevel jako hnojivo? Jednoduše ho nasekejte na menší kousky a zalijte vodou. Ta by měla být teplá a na tři litry bude potřebovat dvě velké hrsti této rostliny. Vše nechte 4 hodiny vylouhovat. Během této doby se voda zbarví zeleně a vy máte v ruce hotové hnojivo pro rostliny. Stačí ho už jen přecedit. Následně se aplikuje postřikem na listy rajčat, okurek a paprik.
Ty všechny totiž ptačinec doslova milují. Ve stříkání buďte vytrvalí, mělo by probíhat až do skanutí. A jak často toto hnojení aplikovat? Pokud najdete na zahradě dostatek ptačince, tak klidně každý týden. Ale nebojte se – roste opravdu rychle, takže o něj nouzi mít nejspíš nebudete. A až ho budete sbírat, podívejte se i na jeho květy. Pokud jsou totiž zavřené, znamená to, že bude brzy pršet.
Ptačinec v domácí lékárničce
A pokud i tak budete mít na zahradě této plevelné rostliny nadbytek, pak ji jednoduše rozdrcenou použijte třeba jako masku na obličej nebo kdekoliv jinde na tělo. Stačí bylinky smíchat třeba s trochou medu. Poté získáte perfektní přírodní zvlhčovač pokožky, který z ní zároveň odstraní všechny toxiny.
Jako obklad se pak žabinec ptačinec používá k léčbě ran, popálenin, vyrážek nebo otoků po kousnutí či bodnutí hmyzem. Uplatní se ovšem i při léčbě akné, křečových žil, pásového oparu a bradavic (v takovém případě ho však musíte aplikovat dlouhodobě). A jako bonus také obklad z ptačince zklidňuje oteklé a podrážděné oči.
Jak využíváte ptačinec na zahradě nebo v kosmetice vy?