Plektrantus (latinsky Plectranthus) známý rovněž jako molice nebo rýmovník, je rod teplomilných rostlin spadajících do čeledi hluchavkovitých. Rýmovníky jsou velmi dekorativní, pročež jsou oblíbenou součástí okrasných zahrad, balkonů i domácností. Jejich nespornou výhodou je charakteristická vůně, která odpuzuje hmyz – komáry nevyjímaje. Jestliže je chcete ze své zahrady nadobro vypudit, zjistěte, jak správně rýmovník pěstovat a na co si musíte dát pozor.
Dekorativní již od sazenice
Rýmovníky jsou charakteristické množstvím hustě olistěných a (chlupatých) stonků, které mohou dosahovat délky až 1,5 metru. Samotné listy jsou řapíkaté, mají vejčitý tvar a na stonek přisedají křižmostojně. Květy jsou poté oboupohlavné, uspořádané do hroznu či laty lichopřeslenů. Celý rod zahrnuje přes 350 druhů jednoletých i vytrvalých bylin se sukulentními rysy. Jejich domovinou jsou především tropické oblasti Afriky, Austrálie, Arabského poloostrova, Přední a Zadní Indie, na jihu Číny.
S rozvojem obchodu se rostliny introdukovaly i do oblastí Nového Zélandu, nebo Střední a Jižní Ameriky. Jednotlivé druhy obývají různé biotopy od suchých, travnatých svahů přes horské polohy a okraje komunikací až po lesnatá říční údolí. Mezi nejpopulárnější druhy této letničky se řadí plektrantus variegatus (má zelené listy se zubatými, bílými okraji), plektrantus ciliatus, plektrantus purpurový (jeho listy jsou svrchu sytě zelené, zespodu purpurové a mají výraznou, purpurovou žilnatinu).
Jak rýmovník pěstovat, aby prosperoval
Pěstování rýmovníků není nic složitého. V podstatě se jedná o rostlinu, kterou bez obtíží zvládnou opečovávat i začátečníci. Díky své dekorativnosti je vhodná nejen do okrasných zahrad, ale i do truhlíků či závěsných květináčů na balkon, terasu nebo do domácnosti. Většina druhů vyžaduje polostinné nebo stinné stanoviště (panašované druhy umístěte na světlé stanoviště, avšak bez přímého slunečního svitu) a častou zálivku menším množstvím vody – dejte pozor, aby substrát nezůstal dlouhodobě suchý.
Do květináče nasypte běžnou zeminu pro pokojové rostliny; rýmovníky nemají zvláštní požadavky na propustnost, pH ani úživnost. Ovšem chcete-li po podpořit jejich růst, pravidelně je přihnojujte – pro plné a husté listy aplikujte každé 2 týdny hnojivo s draslíkem. Jelikož žádný z druhů rýmovníku není v tuzemských podmínkách mrazuvzdorný, na zimu je přemístěte do zimní zahrady. Chcete-li je tvarovat, zaštipujte je. Nejbohatší a vzhledově nejhezčí jsou rostliny v prvním roce života.
Doporučuje se proto rýmovníky řízkovat. K namnožení nových sazenic přistupte na jaře, zkraje vegetačního období. Jednotlivé řízky nechte nejprve zakořenit v nádobě s vodou, a teprve poté je zasaďte do květináče. Ven (v případě, že již nehrozí noční mrazy) rostlinu přeneste nejdříve 2 týdny po zasazení, aby měla čas zakořenit. Chcete-li rýmovník využít k odpuzení otravného hmyzu včetně komárů, jeho stonky ohněte. Ohýbáním rostliny uvolníte její ostrou a výraznou vůni, kterou hmyz nesnáší.
Jak se vypořádáváte s dotěrným hmyzem na své zahradě?