Houbové choroby patří na zahradě k těm nejobávanějším. A je úplně jedno, zda jde o její užitkovou nebo okrasnou část. Houby dokážou zdecimovat jak záhony se zeleninou, tak i růže nebo ovocné stromy. Jak proti nim zakročit, pokud se objeví i u vás doma? Možností je hned několik, všechny jsou však přírodní.
Skořice proti plísním
Skořice dokáže díky svým antibakteriálním vlastnostem eliminovat především nejrůznější plísně, a navíc později zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Nejrůznější postřiky se skořicí se uplatní hlavně u rostlin na balkoně a terase – plošná aplikace na větší plochy by se vám totiž přece jen trochu prodražila.
I droždí působí proti houbám
Pozitivně působící kvasinky dokážou potlačovat škodlivé houbové patogeny třeba na listech okurek nebo rajčat. Droždí také obsahuje vitamíny a minerály, které rostliny potřebují. A jak si vyrobit postřik? Použijte 5 dkg droždí a toto množství rozpusťte v 5 litrech teplé vody. Počkejte, až roztok vychladne, přeceďte a poté použijte jako postřik.
Česnek jako osvědčený fungicid
I česnek dokáže nabídnout silné antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Bohatě postačí několik stroužků nakrájet na kousky a poté vložit do země. Po nějaké době plíseň ze substrátu úplně zmizí, což oceníte především při pěstování rostlin ve skleníku. Česnek je však možné přes noc vylouhovat ve vodě a následně použít i jako postřik.
Jedlá soda proti houbám
Velmi snadno si lze připravit i postřik z jedlé sody. Jak na to? Do 250 ml převařené a vychladlé vody nasypte 1,5 lžíce jedlé sody a dobře rozmíchejte. Vše přelijte do lahvičky s dávkovačem a nastříkejte na rostliny všude tam, kde se plíseň nebo jakákoliv jiná houbová infekce objevila.
Káva proti plísni v substrátu
Potýkáte se s plesnivým povrchem zeminy v květináčích? Pak na její povrch jednoduše nasypte kávovou sedlinu. Musí být samozřejmě vysušená. Její unikátní vlastnosti zabrání množení plísní a jako bonus vaše rostliny ještě vyživí. Nesmíte ji však příliš namáčet (například při zálivce), jinak se plíseň brzy objeví i na ní.
Jaké triky používáte při boji proti houbovým chorobám?