Úrodu okurek lze značně znásobit: Místo klasického pěstování na záhonku je stačí zasadit do sudů – budou ještě šťavnatější a chutnější

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) není jen zeleninou určenou do skleníků nebo na velké záhony. Naopak – velkou úrodu lze získat i na omezeném prostoru. Pokud doma najdete větší plastové sudy nebo jiné vhodné nádoby, pak máte pro pěstování okurek vše, co potřebujete. Aby však vaše úroda byla opravdu co největší, naučte se při pěstování okurek v sudech používat jeden malý trik.

Vyhřívání okurek zespodu

Je samozřejmě možné vzít okurky a zasadit je do běžného sudu s běžným substrátem a mulčem. Porostou v něm a bude se jim vcelku dařit, ale to nemusí být vše. Pokud spodní část pěstebního substrátu nahradíte směsí slámy, pilin a ptačího trusu (například slepičího hnoje), získáte perfektní vyhřívač pro své rostliny. Jak se totiž trus rozkládá, produkuje teplo.

A jak by měla celá sestava vypadat? Pokud chcete pěstovat 3 až 5 sazenic okurek, budete potřebovat asi stolitrový sud. Zhruba z jedné třetiny ho naplňte výše zmíněnou směsí. Další třetinu sudu bude tvořit dobře vyzrálý kompost, a nakonec vše završí odlehčený pěstební substrát pro okurky. Pokud dodržíte toto složení, bude celý postup fungovat opravdu skvěle.

Jak zasadit okurky do sudu

Pokud se rozhodnete pro pěstování použít výše zmíněnou stolitrovou nádobu, pak v její horní části natáhněte netkanou textilii a vytvořte do ní pět rovnoměrně rozmístěných otvorů. Zasaďte sazenice okurek a vše přikryjte mulčem například z trávy nebo pilin. Mulč napomáhá snížení odpadu tekutin a jako bonus částečně brání rozvoji nebezpečných chorob okurek, jako je plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další péče je už velmi snadná. Okurky stačí dobře zalévat a čas od času pohnojit (upřednostněte draslík, dusík a fosfor). Pokud je přece jenom napadnou choroby nebo škůdci, pomůže vám zelená skalice, manganistan draselný, dehtové mýdlo, soda, ocet či amoniak. A pokud se počasí venku změní, můžete je díky pěstování v nádobách snadno na několik dní přenést do tepla.

Další tipy pro pěstování okurek v sudu

Pokud chcete zachovat mobilní charakter tohoto typu výsadby, budete muset pěstování okurek v sudech trochu upgradovat. Naštěstí to není složité – stačí sudy postavit na dřevěné palety. Díky tomu budete moci v případě potřeby uklidit sudy s okurkami například pod střechu při příchodu špatného počasí. Díky paletám se budou sudy přepravovat mnohem lépe.

Dejte také pozor na barvu sudů. Snažte se volit jakoukoliv jinou barvu než černou. Černá barva totiž příliš kumuluje světlo, a kvůli tomu by se sudy s okurkami mohly přehřívat. Pokud máte k dispozici jen příliš tmavé nádoby, obalte je například světlou pytlovinou nebo něčím podobným. Díky tomu přehřátí okurek jednoduše zabráníte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná zálivka okurek

Dalším důležitým bodem péče o okurky je i jejich zálivka. I při pěstování okurek v nádobách je nutné na tento aspekt dbát. Především jde o teplotu zálivky. Minimální teplota, kterou okurky snesou, je 20 °C. Mnohem lepší je však o něco vyšší teplota – mezi 22 a 25 °C. Ta dokáže předejít nepříjemnému šoku kořenů.

Při zálivce dejte také pozor na to, aby nebyl substrát příliš přemokřený. Rozhodně nesmí kolem stonků vzniknout bahnitá kaše. Množství zálivky přizpůsobte tak, aby půda nebyla nikdy příliš rozmočená. A nezalévejte okurky příliš velký proudem, mnohem lepší bude konvička s kropáčkem.

Jaké jsou vaše tipy pro jednoduché a efektivní pěstování okurek?

Nejlepší způsob vyvazovaní okurek na provázek pro nekonečný růst při omezené výšce
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články