Epsomská sůl je na zahradě výjimečným pomocníkem. Nejvíce ji ocení plodiny, do kterých byste to nikdy neřekli

Existuje mnoho zajímavých technik, které lze uplatnit při práci na zahradě. A jednou z nich je i použití epsomské soli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na našich zahradách se běžně pěstuje rajče jedlé. To ovšem není jeho jediný název – říká se mu totiž také lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A v posledních letech tolik oblíbená epsomská sůl je vlastně běžný nebo také lidový název pro chemickou sloučeninu zvanou síran hořečnatý. A co se stane, když dáme tyto dvě věci dohromady?

Epsomská sůl zabrání žloutnutí listů

Žloutnutí listů u rajčat je velkým problémem. Jeho příčinou může být celá řada faktorů, ovšem pokud je ve hře nedostatek hořčíku, pak vám s ním může skvěle pomoci právě epsomská sůl – ta ho totiž obsahuje velmi mnoho. Nejlepší je v takovém případě aplikovat postřik na listy. Stačí rozmíchat jednu lžíci epsomské soli v pěti litrech vody a aplikovat. Opakujte každé tři dny, dokud se stav nezlepší.

Zlepšení chuti rajčat epsomskou solí

Hořčík a síra jsou pro rajčata (i další plodovou zeleninu) velmi důležitými mikroživinami. Mají na starost celou řadu pozitivně působících procesů a jedním z nich je i produkce enzymů a proteinů. Tyto látky mají velký vliv na zdraví rostlin a jako bonus se pozitivně podílí i na chuti plodů. A jaké množství epsomské soli použít? Jednou týdně budete na pětilitrovou konev potřebovat jednu rovnou kávovou lžičku.

Epsomská sůl a růst rajčat

Tyto látky mají však samozřejmě u rajčat i další funkce. Mimo jiné se starají o lepší růst a větší násadu květů – a odtud je už jen krůček k bohaté úrodě. Samozřejmě však nesmí jít o jediné hnojivo, které k nim aplikujete. Pokud chcete sázet na přírodní prostředky, měli byste je čas od času vyživit třeba i popelem nebo kvasnicemi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Popel se pyšní vysokou koncentrací živin. Najdete v něm okolo 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku a 4–7 % hořčíku. A nechybí ani křemík a další důležité látky. Ovšem nenajdete v něm dusík – ten je ovšem možné rajčatům dodat kompostem. Droždí pak představuje hodnotný zdroj bílkovin a obsahuje v sobě mimo jiné také vitaminy skupiny B – vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) a také cenný chrom.

Hledáte další tipy do zahrady? Naučte se třeba, jak vyvazovat okurky. Je to opravdu důležité, protože správná opora se hodí nejen kvůli pohodlnějšímu sběru plodů, ale také jako velmi účinná ochrana před plísněmi

Jaké netradiční hnojivo máte pro rajčata přichystáno vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články