Záchranné srpnové hnojení okurek: S přísunem těchto správných živin přestanou žloutnout a budou plodit až do konce sezóny

Kromě tepla, vhodného umístění a pravidelné zálivky potřebují okurky ke správnému růstu také dostatečnou výživu. A to i v srpnu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na našich zahradách se okurka setá (Cucumis sativus) vyskytuje velmi často – někdy se pěstuje ve skleníku a jindy na záhonu. Jde o rostlinu z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae), která však mívá už od poloviny léta mnohdy vážné vegetační potíže. Začíná žloutnout, nedaří se jí a přestává plodit. Mezi hlavní živiny, které potřebuje, patří draslík, dusík a fosfor. A jak je této zelenině správně dodat?

Jak hnojit zahradní okurky

V létě se zahradníci často potýkají s nejrůznějšími nemocemi okurek. Ovšem důvodem žloutnutí listů okurek nemusí být pouze nějaká choroba, ale i prostý nedostatek živin. Jaká hnojiva tedy používat k srpnovému hnojení okurek, aby keře produkovaly dobře vypadající a skvěle chutnající plody až do příchodu chladného podzimu?

Obecně se vyplatí vědět, v jakém období potřebují okurky ty které živiny. Tak například před rozkvětem vyžadují především přísun dusíku, ovšem od období nasazování plodů se spektrum nutných živin mění. Důležitý je hlavně fosfor a draslík. Ty si dokážou poradit s dozráváním plodů a zároveň s rychlým růstem a žádoucím vývojem výhonů a listů.

Hnojení okurek kopřivovou jíchou

Kopřivová jícha nebo také hnůj z kopřiv je perfektním letním hnojivem na okurky. Obsahuje totiž přírodní látky, nezbytné pro růst okurek. Jde především o lehce zpracovatelné formy dusíku a další důležité makro a mikroprvky. Jmenovat lze zejména fosfor, draslík, hořčík, železo, vápník, křemík, mangan a zinek. To vše samozřejmě ve formě snadno dostupné pro rostliny, což se o mnoha průmyslových hnojivech bohužel říct nedá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Před použitím je vždy nutné kopřivovou jíchu zředit vodou a používat ji jako pravidelnou zálivku rostlin (s tímto postupem je nejlepší začít ještě před květem, ovšem ke hnojení je v zásadě možné sáhnout kdykoliv). A proč právě kopřivová jícha? Skvěle totiž zlepšuje růst a kvetení okurek, a později také nasazování plodů. Přispívá také k odolnosti okurek a ve formě postřiku také skvěle omezuje rozvoj houbových chorob a škůdců.

Půdu lze připravit i předem

Pokud už předem víte, kde budete příští rok pěstovat okurky, můžete se na tuto činnost připravit předem, a to jednoduše výsevem zeleného hnojiva. Jde o rostliny vysévané tzv. na podzimní orbu, které dodají půdě dusík a další živiny. Nejčastěji používanými zelenými hnojivy jsou v případě okurek rostliny z čeledi bobovitých (např. svazenka, lupina žlutá, ptačí noha setá (seradela), vikev, pohanka, fazol obecný nebo hrách rolní).

Tyto druhy se vždy vysévají jako tzv. meziplodiny a na podzim se zaorávají nebo zarývají do země. Díky správnému používání organických hnojiv a obohacování půdy prostřednictvím zeleného hnojení si můžete být téměř jisti, že vašim okurkám nebude během následující sezóny a dozrávání plodů nic chybět, protože přímo ze substrátu získají všechny potřebné živiny.

Účinné hnojivo si lze vyrobit i ze slepičího trusu

Jaká další domácí přírodní hnojiva pro maximální úrodu okurek znáte a připravujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články